W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczne wypalanie traw

24.03.2010

Gaszenie pożaru trawy

24 marca b.r. strażacy z powiatu polickiego 6 razy wyjeżdżali do pożarów traw. Miejscowości w których paliła się roślinność to: Police, Jasienica, Kołbaskowo, Bezrzecze, Karwowo oraz Przecław. Wypalanie traw jest zjawiskiem niebezpiecznym dla środowiska naturalnego, ludzi jak również dla różnych obiektów budowlanych (budynki mieszkalne, mosty, tory kolejowe, stacje trafo itp.)

Corocznie w kraju w trakcie takich pożarów ginie od kilku do kilkunastu osób. Gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, stając się przyczyną kolizji i wypadków samochodowych. Wszystko to prowadzi do wielu strat materialnych, a także tragedii osobistych. Dodatkowo Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i węglowodorów aromatycznych o właściwościach rakotwórczych.
Wypalanie traw jest prawnie zabronione przez art. 45 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. nr 114 poz.492). Zabrania on wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie przewidziane w art. 59 ustawy o ochronie przyrody, zagrożone karą aresztu lub grzywny. Dla przypisania sprawcy odpowiedzialności wystarczy udowodnienie, że wypalanie pozostałości roślinnych nastąpiło w jednym z powyższych miejsc. Odpowiedzialność za to wykroczenie następuje niezależnie od tego, czy sprawcy można zarzucić nieostrożne obchodzenie się z ogniem, czy nie. Jest to bowiem wykroczenie "przyrodnicze", a nie "pożarowe". Jeżeli jednak następstwem zachowania się sprawcy było spowodowanie pożaru, sprawca odpowie także za przestępstwo: z art. 163 k.k. - jeżeli wypalanie roślinności pociągnęło za sobą groźny pożar, a z art. 164 k.k., jeżeli wypalanie roślinności pociągnęło za sobą bezpośrednie niebezpieczeństwo takiego pożaru. Jednocześnie można zostać ukaranym mandatem zgodnie z art. 82 Kodeksu Wykroczeń, wówczas gdy udowodni się świadome podpalenie osobie.

tekst i zdjęcia: asp. Piotr Maciejczyk

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}