W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie substancji ropopochodnej z kanału wodnego w Policach

20.05.2013

Zdjęcie przedstawia ciek wodny zabezpieczony zaporą przeciwolejową

14 maja 2013 roku do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Policach zgłoszono, iż w pobliżu placu budowy nowego ronda na granicy ulic Kościuszki/Jasienicka w Policach, w kanale wodnym pływa niezidentyfikowana substancja. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, stwierdzono obecność plam substancji ropopochodnych na powierzchni oraz brzegu kanału wodnego. Działania ratowników polegały na rozstawieniu pięciu elementów pływającej zapory sorpcyjnej, zabezpieczającej przed przemieszczaniem się substancji w kierunku Odry.

15.05.2013 o godz 12.00 na miejsce udał się Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Dariusz Uchto i przedstawiciel Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Policach. Ustalono, iż właścicielem działek jest Skarb Państwa (reprezentowane przez starostwo).

W dniu 16.05.2013 decyzją Komendanta Powiatowego postanowiono usunąć substancje ropopochodne z wody. Na miejsce zadysponowano skimmer olejowy z JRG 5 Szczecin, separator olejowy z Zakładowej Straży Pożarnej ZCh oraz JRG Police. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że znajduje się tam substancja ropopochodna o płynnej konsystencji, koloru czarnego przypominająca mazut. Substancja znajdowała się na kanale wodnym na powierzchni ok. 300 m2 oraz zmieszana z ziemią na skarpie kanału wodnego na powierzchni ok. 200 m2.
Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ograniczeniu przedostawania się substancji ropopochodnej do rzeki Odry za pomocą dwóch zapór elastycznych przeciwolejowych (KP PSP Police).
Kolejnymi czynnościami było rozwiązanie problemu, w jaki sposób można usunąć substancję ropopochodna z brzegu. Wzrost temperatury powietrza spowodował wzrost płynności substancji i jej spływanie po skarpie do wody. Grząski teren uniemożliwiał dotarcie ciężkiego sprzętu do miejsca gdzie znajdowała się substancja. Działania zastępów SP polegały na zabezpieczaniu podnóża skarpy rękawem foliowym celem zminimalizowania przedostawania się zanieczyszczenia do kanału.
Następnie skupiono się na zbieraniu substancji z wody. W tym celu przejęto w użytkowanie pomost pływający i zaholowano go na miejsce zdarzenia. Substancje zbierano ręcznie za pomocą czerpaków i wiader, magazynowano w czterech zbiornikach plastikowych (1 m3 na palecie - pozyskanych z ZCh Police).
Zebrano łącznie około 2,5 m3 substancji w czterech zbiornikach.

W dniu 17.05.2013 roku został poprawiony system zapór przeciwolejowych (od strony wycieku kolejno: zapora sorpcyjna, zapora elastyczna, zapora sorpcyjna i zapora elastyczna). Badania przeprowadzone przez WIOŚ wykazały, iż jest to substancja ropopochodna, która wykazuje 11 krotne przekroczenie normy indeksu oleju mineralnego i wynosi 2.20 mg oleju mineralnego na 1 litr wody. Pobrane próbki nie zidentyfikowały rodzaju substancji, swoimi cechami przypomina mazut.
W kolejnych dniach prowadzono kontrolę stanu zapór oraz monitoring prac firm zewnętrznych.

18.05.2013r. od godz. 7.00 substancję wybierano za pomocą koparki na kontener i przewożono do firmy zajmującej się utylizacją. Łącznie wywieziono około 36,5 tony zanieczyszczonej ziemi oraz 9,2 tony płynnej mazi ropopochodnej. Miejsce po wybraniu zanieczyszczonej ziemi na skarpie zasypano i wyrównano.
Substancja ropopochodna, która wystąpiła w kanale wodnym prawdopodobnie jest to pozostałość po fabryce benzyny syntetycznej lub wytwórni masy bitumicznej.

Tekst: bryg. Marek Gendek, mł. kpt. Piotr Maciejczyk, zdjęcia: mł. kpt. Piotr Maciejczyk, st. kpt. Przemysław Grzybowski

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}