W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zerwanie wałów przeciwpowodziowych w powiecie polickim

15.10.2009

Przelewająca się woda przez wał przeciwpowodziowy

Dnia 14 października w godzinach nocnych w miejscowości Trzebież (powiat policki) doszło do podtopienia terenów nabrzeżnych w okolicach portu rybackiego i Centralnego Ośrodka Żeglarskiego. Podtopienie spowodowane było tzw. "cofką" wody na Zalewie Szczecińskim przez silny wiatr północny. Powiatowe Stanowisko Kierowania w Policach wysłało na miejsce zdarzenia zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Polic oraz po jednym zastępie z Ochotniczej Straży Pożarnej Trzebież oraz Brzózki. Strażacy, którzy dojechali na miejsce zdarzenia zajęły się zabezpieczeniem miejsc, przed wypływającą wodą poprzez układanie worków z piaskiem. Działania straży pożarnej trwały do rana.

Następnego dnia (15.10) rano przez pogarszające się warunki meteorologiczne (nasilający się wiatr północny oraz opady deszczu) PSK w Policach dysponuje kolejne zastępy straży pożarnej: 3 z JRG i KP PSP Police, 1 z OSP Tatynia, 1 z OSP Wołczkowo, 1 z OSP Dobra, 1 z OSP Nowe Warpno oraz kontener przeciwpowodziowy z JRG nr 2 ze Szczecina. W między czasie są wzywani z dyżurów domowych i wolnego strażacy z JRG Police. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Policach bryg. Dariusz Uchto i przejmuje dowodzenie akcją. Woda zaczyna wzdłuż pasa Zalewu Szczecińskiego przerywać wały przeciwpowodziowe m.in. w miejscowości Podgrodzie, Nowe Warpno, Trzebież oraz w mieście Police na ulicy Wodnej. Woda odcięła dwa gospodarstwa na ulicy Wodnej w Policach (Jasienica) i mieszkańcy chcieli się przedostać do zalanych domów terenowycm samochodem i ciągnikiem ale oba pojazdy ugrzęzły i zaczeła zalewać je woda. Strażacy ruszyli im na ratunek dwoma łodziamia i wyciągneli ludzi w ostaniej chwili. Teren akcji zaczyna być dzielony na odcinki wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Na miejsce akcji dojeżdżają policjanci, strażnicy graniczni oraz strażnicy miejscy. Zostaje powołany Sztab Kryzysowy składający się ze strażaków KW PSP ze Szczecina, KP PSP z Polic, Starosty Powiatowego oraz pracowników Starostwa, Komendanta Powiatowego Policji w Policach. Na miejsce akcji przyjeżdża specjalny samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej ze Szczecina oraz Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Henryk Cegiełka, który przejmuje dowodzenie akcją. W Trzebieży przez zwiększające się fale na zalewie, zaczyna woda zalewać domy mieszkalne, które są położone blisko Zalewu Szczecińskiego i w te miejsca są dysponowani strażacy z motopompami pływającymi w celu odpompowania wody z pomieszczeń. Przez cały czas na miejsce akcji dojeżdżają kolejne jednostki straży pożarnej z ternu województwa zachodniopomorskiego m.in. z KP PSP Choszczno, KM PSP Stargard Szczeciński, KM PSP Kołobrzeg oraz KP PSP Myślibórz. W nocy nie wytrzymuje wał w Poliach przy ul. Goleniowskiej i woda zaczyna zalewać domostwa na tej ulicy. Nikt nie zostaje ewakuowany, gdyż woda zaczyna się obniżać oraz prognozy pogody na najbliższy czas są optymistyczne (wiatr słabnący). Do zalanych mieszkań są dysponowani strażacy z motopompami w celu odpompowania wody na zewnątrz.

Tekst został opracowany w czasie, w którym działania straży pożarnej jeszcze się nie zakończyły

Poniżej zdjęcia z dnia 15 paźdzernika z miejscowości Trzebież

Tekst i zdęcia:
asp. Piotr Maciejczyk
KP PSP Police

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}