W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Od Chopina do Moniuszki

13.08.2019

Bezapelacyjnie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych w Polsce. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyliśmy na festiwal 6,5 mln zł. Dzięki temu będzie mogło się odbyć 36 koncertów - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”.

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Od Chopina do Moniuszki, fot. Danuta Matloch

W konferencji prasowej wzięła udział także dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu „Chopin i jego Europa” Stanisław Leszczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener, Shoji Sato, Kazuyoshi Akiyama, Tatsuya Shimono oraz Fabio Biondi.

Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że inwestowane są w te przedsięwzięcia olbrzymie sumy. „Ale to dobrze, że państwo może duże pieniądze inwestować w kulturę tego typu, tak ciekawą, a jednocześnie promującą to, co może na świecie nie było dotychczas odpowiednio doceniane”.

- Jedną z charakterystycznych cech Festiwalu jest przywracanie należnego miejsca polskiej muzyce powstałej w okresie zaborów ‒ twórczości często nieznanej i niesłusznie zapomnianej – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

W tym roku usłyszymy m.in. utwory Jakuba Gołąbka, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego. Sensacyjne zapowiada się Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w interpretacji Aleny Baevej i Orkiestry XVIII wieku. Wicepremier zaznaczył, że "kontynuując ten kierunek otworzyliśmy program Dziedzictwo Muzyki Polskiej, który jest przez NIFC i Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzony już od trzech lat".

- „Chopin i jego Europa” wpisuje się w to, co ostatnio udało nam się przeprowadzić. Powołaliśmy trzy nowe międzynarodowe konkursy: Chopinowski na instrumentach historycznych, odbył się też już pierwszy konkurs Szymanowskiego w NOSPR, a pod koniec roku w Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się konkurs poświęcony muzyce polskiej. Wspieramy to, co jest cenne na mapie wydarzeń muzycznych. A „Chopin i jego Europa” jest diamentem pośród wydarzeń poświęconych muzyce poważnej- podsumował minister kultury.

Podczas tegorocznego Festiwalu odbędzie się aż 11 koncertów symfonicznych, 9 koncertów kameralnych, 8 recitali fortepianowych, 2 recitale wokalne, 4 wykonania koncertowe oper, koncert edukacyjny połączony z pokazem popularnonaukowym oraz inauguracyjny koncert oratoryjny.

Jednym z najważniejszych wątków programowych tej edycji jest jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji zostaną wykonane opery w wersji koncertowej w tym „Straszny dwór” i „Flisa”, a także dzieła Jana Stefaniego i Giuseppe Verdiego. Ponadto w programie m.in. Pieśni Moniuszki i jego pełna wdzięku muzyka fortepianowa.

Dzieła operowe i oratoryjno-kantatowe

Inauguracja festiwalu odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie – tu, przed sercem Chopina, zabrzmi Requiem Cherubiniego – arcydzieło cenione przez całe pokolenia genialnych kompozytorów, oraz jeden z lepszych polskich utworów wokalno-instrumentalnych XIX wieku – Te Deum Kurpińskiego. Kolejne-go dnia – 15 sierpnia zespoły Collegium Vocale oraz Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa wraz z solistami wykonają operę Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego (z librettem Wojciecha Bogusławskiego), uznawaną za pierwszą polską operę narodową. Koncert połączony jest z premierą albumu z nagraniem Krakowiaków – pierwszego studyjnego kompletnego nagrania dzieła na instrumentach historycznych – właśnie w interpretacji Václava Luksa, jego zespołów i grona solistów z Polski i Czech – z udziałem znakomitych polskich aktorów.

Fabio Biondi z Europą Galante po międzynarodowym sukcesie Halki (we włoskiej wersji językowej) sięgnął po Moniuszkowskiego Flisa (16 sierpnia), który zabrzmi w niezwykle interesującej konfrontacji z Korsarzem Giuseppe Verdiego (24 sierpnia). W obu operach zaśpiewają wybitni soliści, m.in. Mariusz Godlewski, Ewa Tracz, Matheus Pompeu i Aleksey Bogdanov, a także „rezydencjalny” już, od dawna współpracujący z Europa Galante Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, kierowany przez Violettę Bielecką.

Związana w wyjątkowy sposób z warszawskim Festiwalem legendarna Orkiestra XVIII Wieku wykona pod dyrekcją Grzegorza Nowaka Straszny dwór Moniuszki (25 sierpnia) oraz dwa koncerty (28 i 30 sierpnia) z udziałem znakomitych soli-stów: Aleny Baevej, Vadyma Kholodenki, Kristiana Bezuidenhouta i Erica Hoepricha – „potrójny” występ zespołu na tegorocznym festiwalu zaznaczy w symboliczny sposób 30-lecie występów Orkiestry XVIII Wieku w Polsce.

100-lecie nawiązania dyplomatycznych stosunków polsko-japońskich

W marcu 2019 roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Z tej okazji na Festiwalu zagoszczą japońscy soliści, znakomite orkiestry i dyrygenci. Koncerty 17 oraz 18 sierpnia realizowane są w ramach projektu „Muzyka dla pokoju”. Połączone zespoły Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimony wykonają utwory Beethovena, Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Dai Fujikury i Fryderyka Chopina.

19 i 21 sierpnia to koncerty znakomitego Bach Collegium Japan Masaakiego Suzukiego: zespół na specjalną prośbę dyrektora Festiwalu po raz pierwszy w swojej historii sięgnie po dzieła Chopina: Koncert e-moll wykona Tomasz Ritter, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, a Koncert f-moll wybitna japońska pianistka Akiko Ebi.

Festiwal „Chopin i jego Europa” organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, mecenasem Festiwalu jest PKN Orlen, a partnerem głównym – Totalizator Sportowy.

Zdjęcia (5)