W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 mln zł na stypendia dla artystów! Rozstrzygnęliśmy II część programu Kultura w sieci

22.05.2020

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu Kultura w sieci. Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 tys. zł – otrzyma 2 223 artystów i twórców, czyli ponad połowa wnioskodawców. Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach. W sumie na tę część programu Kultura w sieci minister przeznaczył 20 mln zł.

20 mln zł na stypendia dla artystów! Rozstrzygnęliśmy II część programu Kultura w sieci, fot. Danuta Matloch

Gratuluję wszystkim stypendystom i dziękuję za zaangażowanie. Te projekty pokazują, jak bardzo polscy twórcy, polscy artyści są kreatywni. W ramach „Kultury w sieci” powstaną m.in. śpiewniki domowe, multimedialny słownik gwary, film dokumentalny, czasopismo promujące literaturę klasyczną czy blog opisujący pracę wiolonczelistki. Odbędą się koncerty balkonowe i internetowe warsztaty budowy krosna i tkania ręcznego. To wsparcie w ramach „Kultury w sieci” ma podwójny wymiar. Z jednej strony to konkretna pomoc finansowa dla artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Z drugiej strony projekty będą udostępnione w sieci bezpłatnie, a więc będą dostępne dla nas wszystkich – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

 

Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach:

 • Muzyka – 743 przyznanych stypendiów
 • Sztuki wizualne – 499 przyznanych stypendiów
 • Animacja i edukacja kulturalna – 419 przyznanych stypendiów
 • Literatura – 160 przyznanych stypendiów
 • Film – 110 przyznanych stypendiów
 • Teatr – 101 przyznanych stypendiów
 • Twórczość ludowa – 86 przyznanych stypendiów
 • Taniec – 57 przyznanych stypendiów
 • Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury – 48 przyznanych stypendiów

Ze względu na ogromną liczbę wnioskujących (4 370 poprawnych formalnie wniosków) minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów trzymiesięcznych zamiast sześciomiesięcznych. Dzięki temu lista stypendystów, którzy uzyskali wsparcie, jest dwukrotnie dłuższa.

80 mln zł dla artystów i instytucji kultury w całym kraju

Program „Kultura w sieci” składa się z dwóch części – dotacji i stypendiów. W ramach części dotacyjnej, rozstrzygniętej 15 maja, wsparcie otrzymało 1 182 beneficjentów z całej Polski. Wysokość wsparcia to 60 mln zł. Szczegółowe informacje wraz z listą wniosków rozpatrzonych pozytywnie dostępne tutaj

Rozstrzygnięty dziś program stypendialny to drugi element programu „Kultura w sieci” kierowany bezpośrednio do środowisk twórczych. Stypendia, każde w łącznej wysokości 9 tys. zł, otrzyma 2 223 twórców. Wsparcie w ramach programu „Kultura w sieci” otrzymało łącznie 3 405 projektów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Program „Kultura w sieci” to jedna z wielu form wsparcia artystów i instytucji kultury w czasie epidemii:

 • Zapomogi socjalne. Na dziś przyznaliśmy ponad 3 tys. zapomóg na łączną kwotę ponad 5,5 mln zł.  
 • Program „Kultura-Interwencje”. 10 mln zł zostało przekazane na wsparcie lokalnych przedsięwzięć. Dofinansowanie otrzymało 277 beneficjentów z całego kraju.
 • Stypendia dla twórców filmowych. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał prawie 500 stypendiów na łączną kwotę ponad 1 mln 200 tys. zł. To indywidualne wsparcie w wysokości 2400 zł brutto.
 • Programy Ministra – z łącznym budżetem ok. 390 mln zł (ok. 55 mln zł zwiększenia
  w stosunku do pierwotnego budżetu). Zmiana regulaminów dostosowuje programy do obecnej sytuacji, umożliwiając obniżenie wkładu władnego oraz przeniesienie części działań np. do sieci lub zmiany w harmonogramie realizacji.
 • Stypendia Ministra – budżet zwiększony do 6,5 mln zł (wzrost środków o 5 mln zł).
 • Wystąpienie do UE o zerową stawkę VAT na książki drukowane.
 • Przyspieszenie prac nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego i funduszem wsparcia artystów.
 • Umożliwienie dyrektorom instytucji kultury wypłacania dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę „zastępczą” realizowaną poza siedzibą instytucji.
 • Nowelizację budżetu w celu zrekompensowania instytucjom kultury prowadzonym i współprowadzonym przez MKiDN strat związanych z ograniczeniami w ich działalności.
 • Zmiana definicji dzieła filmowego tak, by umożliwić otrzymanie dotacji
  z PISF  również produkcjom audiowizualnym, które nie będą miały premier kinowych,
  a z uwagi na sytuację przeniosą się na platformy cyfrowe /VOD/.
 • Zawieszenie raportowania danych przez kina.
 • Uelastycznienie terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego
  dla produkcji audiowizualnych oraz dokumentów w toku procedury przyzwania wsparcia.

Szereg konkretnych rozwiązań dla ludzi kultury oferuje również Tarcza Antykryzysowa – m.in. trzykrotne świadczenie postojowe (2080 lub 1300 zł), pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł czy zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące. Ze wsparcia w zakresie dopłat do wynagrodzeń mogą skorzystać także zarządcy Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Tarczą Antykryzysową objęte są również organizacje pozarządowe.

Ponadto minister kultury powołał Zespół Antykryzysowy, do którego należą przedstawiciele związków i stowarzyszeń twórczych. Wspólnie z artystami wypracowujemy nowe rozwiązania dla sektora kultury. Przy MKiDN rozpoczął również działanie Zespół Antykryzysowy ds. Rynku Książki, a w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego dotyczącego teatru.

Po epidemii chcemy pomóc odmrozić sektor kultury, dlatego planujemy uruchomienie specjalnego programu rekompensującego straty w kulturze. Na ten moment budżet to 50 mln zł.

Materiały

Lista stypendystów
20200522​_Lista​_stypendystów​_-​_Kultura​_w​_sieci.pdf 3.18MB