W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Program obchodów rozpoczyna 2 czerwca wyjątkowe widowisko na placu Piłsudskiego w Warszawie - koncert muzyki towarzyszącej Polakom w trakcie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Współczesne interpretacje utworów wykonają między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, zespoły: Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Całość uzupełnią liczne materiały archiwalne, fragmenty papieskich homilii i przemówień. Koncert, który rozpocznie się o godzinie 20.30, poprowadzą Małgorzata Kożuchowska oraz Maciej Musiał.

Cykl koncertów kameralnych

W czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski zapraszamy na cykl kameralnych fortepianowych koncertów w miejscach, które odwiedził Karol Wojtyła. Koncerty będą się odbywać w przestrzeniach publicznych.

W trakcie koncertów zabrzmią utwory dedykowane konkretnym wydarzeniom, kompozycje stworzone ku czci Jana Pawła II a także melodie, które papież cenił. Będą to więc utwory skomponowane m.in. przez Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Koniecznego, utwory związane z polską historią i sztuką religijną.

Harmonogram koncertów (wkrótce zostanie uzupełniony o kolejne lokalizacje):

3 czerwca, godz. 18.30 – Gniezno, pomnik Bolesława Chrobrego przy Bazylice Prymasowskiej, Sanktuarium św. Wojciecha – Jakub Sokołowski

4 czerwca, godz. 18.30 – Gniezno, Bazylika Prymasowska, Sanktuarium św. Wojciecha – Adam Kośmieja

4 czerwca, godz. 18.00 – Częstochowa, Plac Biegańskiego – Jakub Sokołowski

5 czerwca, godz. 18.00 – Częstochowa, Aleje NMP – Adam Kośmieja

6 czerwca, godz. 19.00 – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze –  Aleksander Dębicz

6 czerwca, godz. 12.00 – Dziedziniec zewnętrzny Zamku Królewskiego na Wawelu – Jakub Sokołowski

 

Źródło: NCK

Zdjęcia (1)