W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Abyście nigdy nie zwątpili…" – koncert w Łodzi

09.09.2019

- Pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi – powiedział w niedzielę w Łodzi wicepremier prof. Piotr Gliński, który wziął udział w premierze multimedialnego widowiska przygotowanego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy nad Bzurą. W niedzielę wieczorem na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego wystawiono multimedialny spektakl "Abyście nigdy nie zwątpili…", przypominający tragiczne wydarzenia z okresu wybuchu i trwania II wojny światowej, a także polskich bohaterów. Koncert zorganizowano przy współpracy Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Abyście nigdy nie zwątpili…" – koncert w Teatrze Wielkim Łodzi, Fot. Danuta Matloch

„Pamięć świadczy o tożsamości narodu”

Wicepremier Piotr Gliński przed rozpoczęciem przedstawienia podkreślił, że Łódź i region były szczególnie doświadczone przez okrucieństwo II wojny światowej.

- To wielki zaszczyt, że mogliśmy współorganizować ten koncert z tak bardzo ważnej okazji – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzeń tragicznych, straszliwych, także tragicznych i straszliwych dla Łodzi i regionu łódzkiego. Wieluń, niedaleko stąd to miejsce tej pierwszej bestialskiej zbrodni na cywilach – powiedział minister kultury.

To także – jak wskazał - Bitwa nad Bzurą, której 80. rocznica była obchodzona w niedzielę. Jak zaznaczył Piotr Gliński, to wielka bohaterska bitwa, będąca dowodem bohaterstwa żołnierzy oraz mądrości polskich dowódców.

- Później okupacja - Litzmannstadt Ghetto, obóz dla dzieci na Przemysłowej, więzienie na Radogoszczu. Łódź bardzo głęboko była doświadczona przez II wojnę światową. I dlaczego my o tym pamiętamy? To jest bardzo prosta odpowiedź: bo z tego wszystkiego my jesteśmy – mówił wicepremier.

Podkreślił, że pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi.

- Dlatego musimy pamiętać. Dlatego pamiętamy. Dlatego, że ważne są dla nas wartości. Dlatego, że ważny jest dla nas ład moralny, który wywodzi się także z dziejów historycznych i momentów przełomowych. Szczególnie dobrze, że o tej pamięci dziś będą opowiadali artyści w najbardziej prestiżowym artystycznym miejscu w Łodzi  – zaznaczył Piotr Gliński na scenie Teatru Wielkiego.

Opowieść o historii w nowoczesny sposób

Wystawione na deskach łódzkiej opery multimedialne widowisko "Abyście nigdy nie zwątpili…" przygotowali artyści z całej Polski. Interpretowane przez nich piosenki były przeplatane kronikami z czasów II wojny światowej.

- Zgodnie z misją Narodowego Centrum Kultury, przypominamy o przeszłości i dziedzictwie tak, by przyciągnąć różnych odbiorców. To multimedialne widowisko łączy tradycyjne formy artystyczne z tym, czego oczekują młodsi widzowie. Ukazuje ono Polskę w czasach II wojny światowej, opowiadając o historii w nowoczesny sposób - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.

Koncert został objęty honorowym patronatem przez wicepremiera Glińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka i marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera. Widowisko zarejestrowały kamery TVP3 Łódź, które 15 września ma pokazać je na swojej antenie.

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (8)