W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja „Światełko Pamięci”

01.11.2019

Kilkadziesiąt tysięcy białych i czerwonych zniczy po raz kolejny zapłonie 1 i 2 listopada we Lwowie i okolicach w ramach akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”. Akcję, która ma na celu uświadomienie wszystkim odwiedzającym w tych dniach cmentarze, że pamięć o dawnych mieszkańcach Ziemi Lwowskiej i tych, którzy w jej obronie polegli, jest wciąż żywa, zapoczątkowało w 2004 r. dziesięć dziewcząt z Radia Lwów. Od czterech lat akcja jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja Światełko Pamięci dla Łyczakowa, fot. Darek Delmanowicz/PAP

Polacy zrzeszeni w różnych związkach i stowarzyszeniach, wspierani przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, na kilka dni przed 1 listopada rozpoczynają akcję sprzątania polskich grobów. Szczególną uwagę zwracają na groby wojskowe oraz groby ofiar II wojny światowej. Porządkowane są też zapomniane polskie groby cywilne. W dniu Wszystkich Świętych od samego rana na uporządkowanych mogiłach zapalane są białe i czerwone znicze, po czym następuje uroczysty przemarsz przez Cmentarz Łyczakowski, podczas którego Polacy wraz z pracownikami Konsulatu RP oddają hołd poległym i zmarłym rodakom. Zwieńczeniem uroczystości 1 listopada jest msza św. odprawiana na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, akcja „Światełko Pamięci” odbywa się na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Jednocześnie, w dniach 1 i 2 listopada miejscowi Polacy organizują akcję „Światełko Pamięci” na polskich cmentarzach w innych miejscowościach Lwowskiego Okręgu Konsularnego: w Mościskach, Borysławiu, Czerwonogradzie, Uryczu, Drohobyczu, Jaworowie, Stryju, Samborze, Złoczowie, Szczercu, Stanisławowie, Busku, Żółkwi, Brodach, Wielkich Mostach, Łanowicach, Kołomyi i Sokalu. Znicze roznoszą setki wolontariuszy ze Lwowa i z Polski.

Zdjęcia (2)