W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Blisko 300 mln zł na nowy kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

23.06.2020

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego budowa kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zostanie sfinansowana z budżetu państwa. - Na zbudowanie od początku do końca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy przeznaczymy z budżetu państwa blisko 300 mln zł – powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podpisał uchwałę dotyczącą wieloletniego planu budowy kampusu uczelni. Decyzję o finansowaniu budowy nowego kampusu uczelni w całości z budżetu państwa ogłosił pod koniec września zeszłego roku minister kultury prof. Piotr Gliński, który odwiedził Bydgoszcz.

Blisko 300 mln zł na nowy kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, fot. Danuta Matloch

„Jest to inwestycja w polską kulturę”

- Obowiązkiem polskiego państwa jest wzmacnianie mecenatu nad kulturą, w tym przypadku nad muzyką klasyczną. Kultura nie może być na końcu, bo w długim okresie to ona decyduje o poziomie i jakości naszego życia, pozwala na pozytywne zmiany społeczne. Kultura jest podstawą wszystkiego – mówił podczas wrześniowej wizyty w Bydgoszczy wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- Rząd wyda tak duże środki, ale jest to inwestycja w polską kulturę – podkreślał wówczas prof. Piotr Gliński.

Nowoczesny kampus

Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej ma powstać w latach 2020-2023. Łączny koszt realizacji całego projektu to ok. 290 mln zł. Nadzór nad realizacją Programu sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Równie ważna dla narodu, dla państwa, które chce się rozwijać, jest infrastruktura duchowa. Muzyka i sztuka ją tworzą, ale muszą do rozwoju mieć to miejsce, w którym będą mogli kształcić nowych muzyków i artystów – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Nowoczesna, piękna i pięknie położona Akademia Muzyczna będzie przystanią dla muzyków i będzie rozsławiała imię Bydgoszczy i Polski – dodał szef rządu.

Obecnie Akademia Muzyczna swoją działalność prowadzi w ośmiu budynkach, których stan techniczny jest niewystarczający. Budowa nowoczesnego kampusu to szansa dla bydgoskiej uczelni na zwiększenie zakresu prowadzonej działalności, poprawy jakość nauczania i stworzenie możliwość wyrównania szans edukacyjnych w stosunku do innych ośrodków akademickich w Polsce. Dzięki inwestycji, Akademia Muzyczna będzie mogła również zwiększyć liczbę studentów, w tym również studentów zagranicznych.

Nowy ośmiokondygnacyjny budynek to m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa, a także sale dydaktyczne i dom studenta.

Zdjęcia (3)