W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Boże Ciało” nominowane do Oscara. Wsparcie MKiDN dla produkcji filmowej

13.01.2020

„Boże Ciało”, tegoroczny polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, oficjalnie już powalczy o tę najcenniejszą w świecie filmu nagrodę. W poniedziałek z Los Angeles nadeszła informacja o nominacji do Oscara dla polskiego filmu w reżyserii Jana Komasy.

„Boże_Ciało” nominowane do Oscara, kadr z filmu

Cieszę się, że polski film po raz kolejny znalazł się w gronie najlepszych i jest nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w branży filmowej. To świadczy o sile polskiej kultury i polskich twórców, którzy coraz częściej docierają ze swoimi dziełami do światowej publiczności. To świadczy również o tym, że polscy artyści mają dobre warunki do rozwoju i realizacji swoich artystycznych wizji – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister kultury przypomina, że w 2019 r. Polska wprowadziła tzw. zachęty dla producentów audiowizualnych. Producenci, koproducenci lub przedsiębiorcy, którzy ponoszą koszty realizacji produkcji filmów i seriali w Polsce, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 30% polskich kosztów kwalifikowalnych. 

Także w 2019 r. została podpisana umowa o powołaniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE - nowej, narodowej instytucji kultury odpowiedzialnej za organizowanie i współfinansowanie Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE oraz innych międzynarodowych wydarzeń filmowych. Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln złotych i będzie finansowana przez Skarb Państwa (2/3 wartości) oraz Miasto Toruń.

Polski Instytut Sztuki Filmowej wspierał produkcję „Bożego Ciała” i kampanię promocyjną tego filmu.

Nagrody i wyróżnienia

Światowa premiera  filmu „Boże Ciało” odbyła się w sierpniu 2019 r. na festiwalu w Wenecji w sekcji Giornate degli Autori, gdzie uhonorowano go nagrodą Europa Cinemas Label. Twórcy filmu zdobyli także dziesięć nagród podczas wrześniowego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – m.in. za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. Ponadto Bartosz Bielenia za rolę w „Bożym Ciele” otrzymał w 2019 r. nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr., występują  także m.in. Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za muzykę m.in. do „Przeszłości” Asghara Farhadiego i „Dzięki Bogu” Francois Ozona.

Decyzja Komisji Oscarowej

Polskie filmy kilkukrotnie były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Statuetkę w tej kategorii otrzymała  „Ida” Pawła Pawlikowskiego w 2014 roku.

Decyzję o wyborze „Bożego Ciała” jako tegorocznego polskiego kandydata do Oscara podjęła Komisja Oscarowa. W uzasadnieniu wyboru podkreślono m.in., że reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces filmu.

Ogłoszenie tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej

Ceremonia wręczenia Oscarów, dorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, odbędzie się 9 lutego w Los Angeles. W 2020 roku po raz pierwszy dotychczasową kategorię „najlepszy film nieanglojęzyczny” oficjalnie zastąpi „najlepszy film międzynarodowy”.

Zdjęcia (1)