W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zagwarantowana w budżecie na 2020 r.

09.10.2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że 52 mln zł na pierwszy etap budowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy to kwota zagwarantowana w budżecie państwa na przyszły rok. Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został przyjęty przez rząd 24 września 2019 r. Pierwsze prace inwestycyjne przy budowie bydgoskiej Akademii Muzycznej mogą rozpocząć się już na początku 2020 r.

Makieta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, fot Danuta Matloch

W związku z powyższym, nieprawdziwe jest powielane przez niektóre media stwierdzenie kandydata KO do Sejmu, pana Pawła Olszewskiego, jakoby zapowiedź wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego dotycząca budowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nie miała poparcia w dokumentach finansowych.

Budowa kampusu Akademii Muzycznej ma kosztować ok. 290 mln zł. Oprócz 52 mln zł zagwarantowanych na budowę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w projekcie budżetu na rok 2020 minister kultury, prof. Piotr Gliński zabiega również o wpisanie tej inwestycji do wieloletniego planu finansowego państwa.

Wcześniej, w 2017r., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w całości sfinansowało projekt budowy kampusu. Jego koszt to blisko 6 mln zł. Projekt jest już gotowy. Prace wykonawcze mają ruszyć w 2020 roku.

Projekt zakłada przeniesienie całej działalności Akademii do jednego nowego obiektu o powierzchni blisko 170 000 m³ i ponad 31 000 m², zlokalizowanego przy ul. Chodkiewicza 19-21 w Bydgoszczy. Budynek ma się składać z ośmiu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Znajdować się w nim mają cztery sale koncertowe. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Zdjęcia (1)