W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie rozpoczęta

09.10.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie –  nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu planowany jest na 30 czerwca 2021 roku. Muzeum w Łebie jest jedną z 94 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN w ramach „sieci nowoczesnych muzeów”. Nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powstaje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Budynek nocą. Autor plus3architekci

Budynek

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Koncepcja budynku – zaproponowana przez zwycięską pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy – to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm.

Ekologiczne rozwiązania

Jednym z celów jest wybudowanie obiektu muzealnego o możliwie niskim zużyciu energii.

Szczególnie zależy nam na maksymalnym ograniczeniu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną - mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

W projekcie założono nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła pracujące w układzie biwalentnym w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 50 kW. Użycie wspomnianych technologii pozwoli na pokrycie szczytowego zapotrzebowania energetycznego oddziału zarówno zimą, jak i latem.

Wystawa stała

Głównymi założeniami ekspozycji znajdującej się w nowym oddziale w Łebie będą chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego. Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim.

Nowoczesna edukacja

Narodowe Muzeum Morskie upowszechnia oraz popularyzuje wiedzę morską na wystawach stałych i czasowych, w rozmaitych publikacjach i w formie działań edukacyjnych. Łebskie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie posiadało zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo  tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

Dotacja

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie to inwestycja unikatowa na skalę krajową, która w nowoczesny sposób pozwoli przedstawić tematykę archeologicznych badań podwodnych. Jej planowany koszt wynosi około 40 milionów złotych. W 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację celową na budowę pierwszego etapu obiektu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Sieć nowoczesnych muzeów”

Jednym z priorytetów MKiDN jest budowa „sieci nowoczesnych muzeów”. Obecnie realizowane są 94 inwestycje muzealne w całym kraju. Trwa budowa nowych muzeów, przeprowadzane są adaptacje lub remonty, a w ukończonych budynkach przygotowywane są wystawy stałe. Ponadto, konsekwentnie powiększamy liczbę współprowadzonych instytucji muzealnych, zwiększając tym samym ich rangę oraz otwierając nowe drogi rozwoju.

W przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej otworzyliśmy długo oczekiwane Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a w 100-lecie urodzin Świętego Jana Pawła II odbyła się uroczystość  otwarcia      Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. W 2019 roku zaprezentowaliśmy Kolekcję Czartoryskich w nowo wybudowanym Muzeum Książąt Czartoryskich.

Na warszawskiej Cytadeli trwa budowa Muzeum Historii Polski - największej inwestycji muzealnej w historii Polski i najważniejszego polskiego muzeum. W Lublinie powstaje Muzeum Kresów – oddział Muzeum Narodowego, a w Białymstoku współfinansujemy Muzeum Pamięci Sybiru.

Sieć tworzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeów jest bardzo szeroka. Budowane i modernizowane są nie tylko instytucje poświęcone polskiej pamięci, ale także muzea poświęcone np. sztuce.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}