W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa Muzeum Historii Polski na zaawansowanym etapie

26.11.2020

- To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce - powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński podczas wizyty na budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. MHP to obecnie największa i jednocześnie najważniejsza inwestycja muzealna w Polsce. W tym tygodniu rozpoczął się montaż dźwigarów dachowych. Na 7300 mkw. wystawy stałej znajdzie się ponad 3 tys. 600 oryginalnych obiektów.

Budowa Muzeum Historii Polski na zaawansowanym etapie, fot. PAP/Leszek Szymański

Muzeum Historii Polski symbolem naszego dziedzictwa i naszej historii

Budowa Muzeum Historii Polski jest mniej więcej na półmetku, konstrukcja jest w zasadzie gotowa, w tej chwili trwa montaż dźwigarów dachowych - poinformował dyrektor muzeum Robert Kostro.

W czwartek w Cytadeli Warszawskiej w nowo powstającej siedzibie Muzeum Historii z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego oraz dyrektora muzeum Roberta Kostro odbyła się prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski.

To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce - powiedział wicepremier Piotr Gliński. 

Podziękował także całemu zespołowi muzeum, wykonawcy, projektantom i wszystkim, którzy współpracują przy budowie.  Ocenił, że „to będzie miejsce, które dla Warszawy będzie wielką wartością dodaną, a dla Polski będzie symbolem naszego dziedzictwa i naszej historii”.

I to symbolem przekazywanym w sposób nowoczesny i poznawczo na najwyższym poziomie - przekonywał w trakcie zwiedzania minister kultury.

Jak mówił, „w tej chwili ta przestrzeń polskiej historii dotrze do Cytadeli, która była zamknięta dla warszawiaków”.

Rzadko tu ktoś się pokazywał, mimo że dwa muzea istnieją i funkcjonują - Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, ale generalnie w świadomości warszawiaków i Polaków to miejsce było zamknięte i przeklęte - powiedział.

Minister kultury zdradził, że „dość dużym wyzwaniem konstrukcyjnym” był montaż konstrukcji dachu.

Musieliśmy bardzo dużo czasu poświęcić na weryfikację projektową. Ustalenia pomiędzy projektantami a wykonawcami trwały ponad rok. To było najtrudniejsze wyzwanie, które udało się pokonać, kosztem, niestety, także straty czasu, ale tak pewnie musi być przy tego typu budowach. Cieszymy się, że to zostało przezwyciężone - powiedział szef resortu kultury.

 

7300 mkw. - największa wystawa historyczna w Polsce

Dyrektor Muzeum Historii Polski poinformował, że „7300 m kw. to jest powierzchnia wystawy stałej”. Podkreślił, że to będzie „największa wystawa historyczna w Polsce”.

Poza tym będziemy mieli w tym budynku m.in. audytorium na 580 osób, w którym będą się odbywały konferencje, koncerty, imprezy kulturalne. Będziemy mieli salę kinowo-teatralną, będziemy mieli sale seminaryjne, edukacyjne, sklepik muzealny z książkami, pamiątkami, również przestrzenie takie, jak kawiarnia - opowiadał Kostro.

Na wystawie stałej Muzeum Historii Polski znajdzie się ponad 3 tys. 600 oryginalnych obiektów, z tego ponad 2 tys. to będą obiekty MHP, pozostałe to obiekty wypożyczone z innych muzeów i instytucji oraz około 180 kopii i replik w tym np. replika dokumentu Unii Lubelskiej czy replika dokumentu Konfederacji Warszawskiej.

W dniach 9-10 listopada do nowo powstającej siedziby Muzeum Historii Polski na warszawską Cytadelę dostarczone zostały pierwsze eksponaty - lokomobila parowa z XIX wieku, fragmenty zburzonego pomnika z okresu PRL, transporter opancerzony SKOT, a także tysiącletni dąb.

Wystawa stała: sześć galerii epokowych

Dyrektor Kostro przekazał, że projekt wystawy stałej jest już gotowy.

W ciągu najbliższych tygodni będziemy ogłaszali przetarg na generalnego wykonawcę tej wystawy. Opowieść o historii Polski będzie się zaczynała od X wieku, od chrztu Polski, będziemy kończyli ją na czasach współczesnych. Planujemy sześć galerii epokowych - począwszy od galerii Piastów i Jagiellonów, poprzez Dawną Rzeczpospolitą, okres zaborów, II Rzeczpospolitą, wojnę, aż po taką przestrzeń - Polacy wobec komunizmu i wreszcie na końcu będzie aneks, który pozwoli przyjrzeć się tym wydarzeniom ostatnich 30 lat, które jeszcze są dla nas trochę naszym własnym doświadczeniem, jeszcze nie są do końca historią - powiedział dyrektor muzeum.

Źródło: /PAP, MKiDN/

Wideo

Zdjęcia (29)

{"register":{"columns":[]}}