W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Crème de la crème polskiej sztuki. Minister kultury na wystawie w Louvre-Lens

14.12.2019

"Wystawa w Lens to crème de la crème polskiej sztuki " - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Muzeum Louvre-Lens we Francji, zwiedzając wystawę „Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu". Podkreślał, że inicjatywa wystawy wyszła od Francuzów, którzy chcieli pokazać losy raju, który nie istniał na mapie Europy, ale istniał poprzez swoją kulturę i sztukę. „To jest pewien fenomen i siła kultury” – zaznaczył prof. Gliński.

Wystawa polskiego malarstwa w Louvre-Lens, „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”, fot. Danuta Matloch

Według ministra kultury, wystawa „Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu” jest znakomita. „Dzieła zostały świetnie dobrane i pokazują właśnie ducha narodu, który w skutek zaborów przestał istnieć na mapach Europy. Dzięki sztuce przetrwał duch narodu i nasza tożsamość wówczas, ale prawda ta jest aktualna również dzisiaj. Sztuka niesie państwo" – podkreślał minister kultury w rozmowie z mediami. Zwracał uwagę, że wystawa w Louvre-Lens będąca szczególnym, choć jednym z wielu wielkich wydarzeń kulturalnych organizowanych w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazuje najlepsze elementy polskości w miejscu, gdzie po I wojnie światowej przyjechało 300 tys. polskiej emigracji górniczej. „Nasza Polonia budowała tę społeczność i to widać również w sztuce" – mówił.

Minister kultury oddał zasługi kuratorom wystawy. "Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką włożyli. Wystawę planujemy przenieść ją do Polski i pokazywać w naszym kraju" - zapowiedział.

Prof. Piotr Gliński uhonorował wicedyrektora Muzeum Louvre-Lens i współkuratora, współtwórcę wystawy, Luca Pirallę-Heng Vonga, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. „Dzięki pracy Pana Luca Piralli-Heng Vonga i całego zespołu Louvre-Lens, powstał niezmiernie ciekawy, szeroki i różnorodny program ukazujący polską kulturę XIX wieku – mówił podczas uroczystości w minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślał, że to w efekcie współpracy nawiązanej pomiędzy Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu odznaczonego mogło dojść do organizacji tak wyjątkowej wystawy.

Wystawa „Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu” to największa dotychczas wystawa dzieł polskich malarzy tego okresu prezentowana we Francji. Prezentowanych jest na niej ponad 120 płócien obrazujących zarówno polską historię, jak i polskie społeczeństwo i polską przyrodę. Są wśród nich wybitne dzieła m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa czy Anny Bilińskiej. Na wystawie pojawią się prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Luwru oraz zbiorów prywatnych. Wiele z tych dzieł rzadko opuszcza granice kraju.

Zamiarem organizatorów wystawy jest pokazanie szczególnej roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, opartej na historii, kulturze tradycyjnej i tęsknocie za wolnością. Wystawę otwiera „Rejtan – Upadek Polski” – obraz Jana Matejki przestawiający słynny protest Tadeusza Rejtana na Sejmie Rozbiorowym.

Wystawie towarzyszy prezentacja prac Kasimira Zgoreckiego „Photographier La Petite Pologne”, który dokumentował życie polskich emigrantów zarobkowych w zagłębiu górniczym Nord-Pas-de-Calais, na początku XX wieku.

Honorowy patronat nad wystawą objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda i Prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}