W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziedzictwo zaopiekowane jak trzeba. Inauguracja wystawy Instytutu Polonika

22.11.2019

Dzięki takim instytucjom, jak Instytut Polonika, możemy bardziej skutecznie chronić polskie dziedzictwo za granicą.

Inauguracja wystawy Instytutu Polonika

Mamy świadomość, że jest w tej materii jeszcze wiele do zrobienia, ale też widzimy na co dzień, że to dziedzictwo jest chronione tak, jak trzeba – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas spotkania towarzyszącego inauguracji wystawy „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej”.

Wystawę fotograficzną na Krakowskim Przedmieściu przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przygotował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Będzie można ją oglądać do 10 grudnia. 

Podczas spotkania prof. Gliński podkreślał, że dzięki działalności Instytutu Polonika udało się znacząco zwiększyć środki na ochronę polskiego dziedzictwa za granicą – w różnych częściach świata. Przypomniał też genezę instytucji powołanej właśnie po to, żeby łatwiej było chronić skarby polskie kultury poza granicami kraju. Instytut Polonika za niespełna miesiąc będzie świętował drugą rocznicę swojej działalności. W latach 2018-2019 na projekt związane z ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju Instytut wydał ok. 19,5 mln zł. „Dziękuje za Waszą pracę, za rozwój tej instytucji i opiekowanie się polskim dziedzictwem” – mówił prof. Gliński

Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” za pomocą zdjęć Norberta Piwowarczyka przedstawia nie tylko zachwycające pięknem polskie świątynie (tzw. polish cathedrals), lecz także współczesne ślady polskości, jakie można napotkać, podróżując po USA. Fotografie ukazują ogromną różnorodność kulturotwórczą amerykańskiej Polonii, starającej się zachować elementy polskiej tradycji i kultury na obczyźnie.

Prezentowane na wystawie fotografie są pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych od 2017 r. w ramach projektu „Parafie i kościoły polskie w USA” finansowanego dzięki funduszom programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Od 2018 r. do projektu włączył się Instytut POLONIKA, który m.in. wspiera finansowo wydawanie publikacji. Pierwsza z nich – album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” – miał właśnie swoją premierę na wernisażu wystawy 21 listopada w Kordegardzie.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat ich dziedzictwa kulturowego. Projekty Instytutu Polonika prowadzone są w ramach trzech programów strategicznych: OCHRONA, BADANIA i POPULARYZACJA polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}