W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dzięki Nim jesteśmy”. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2020

- Pamięć jest nam potrzebna jak woda i powietrze. Dobrze, że cała Polska pamięta dziś o Powstańcach Warszawskich – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury wziął udział w uroczystości przed Pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach, a następnie przeszedł do Kwatery Batalionu „Zośka”, gdzie złożył wieniec i zapalił znicze.

„Dzięki Nim jesteśmy”. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot Jacek Łagowski

- Moja Mama była żołnierzem Batalionu „Zośka”. Kwatera „Zośki” na Powązkach to szczególnie bliskie mi miejsce. Dobrze, że cała Polska pamięta dziś o Powstańcach Warszawskich. Dzięki tamtym wyborom, dzięki Ich decyzjom jesteśmy – powiedział Piotr Gliński.

Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę „W” przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Oddajemy cześć pokonanym, ale nie - zwyciężonym - mówił bp polowy WP Józef Guzdek.

O godz. 17, o której 1 sierpnia 1944 roku, 76 lata temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy - przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i odegrano hejnał warszawski.

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

Wideo

Zdjęcia (7)