W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki staraniom polskiego rządu jest realna szansa, że UE zgodzi się na VAT 0% na książki od połowy 2022 r.

15.12.2021

Dzięki konsekwentnym staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Finansów pojawiła się realna szansa na wprowadzenie stawki VAT 0 % na książki i czasopisma oraz utrzymania obniżonej stawki VAT na dzieła sztuki.

Bordowa teczka z napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fot. Danuta Matloch

Dzięki konsekwentnym staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Finansów pojawiła się realna szansa na wprowadzenie stawki VAT 0 % na książki i czasopisma oraz utrzymania obniżonej stawki VAT na dzieła sztuki. 

7 grudnia Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN) jednomyślnie przyjęła podejście ogólne wobec wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zmiany dyrektywy 2006/112/WE w zakresie stawek VAT. Uzgodniony projekt  dyrektywy przewiduje możliwość, po zakończeniu procedury legislacyjnej na forum UE i formalnym wejściu w życie dyrektywy, wprowadzenia stawki VAT 0% na książki i czasopisma (zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej) objęte punktem 6 załącznika III do dyrektywy VAT oraz utrzymuje możliwość stosowania obniżonych stawek VAT do dzieł sztuki.

Zgodnie z unijną procedurą legislacyjną, projekt dyrektywy jest kierowany do Parlamentu Europejskiego (PE), który został poproszony o jego zaopiniowanie w terminie do 15 marca 2022 r. Po wydaniu opinii przez PE, projekt dyrektywy zostanie przedłożony do formalnego przyjęcia Radzie UE, a następnie opublikowany w dzienniku urzędowym UE. Przewiduje się, że dyrektywa wejdzie w życie nie później niż w czerwcu albo lipcu 2022 r.

Obecnie w stosunku do sprzedaży książek drukowanych zastosowanie znajduje obniżona 5% stawka VAT. Jest to najniższa możliwa do zastosowania stawka na podstawie obecnych przepisów Dyrektywy VAT.  Postulat wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki drukowane był wielokrotnie formułowany, także w ostatnim czasie, przez środowiska wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pisarzy, ludzi kultury. W kwietniu 2020 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, w działania na rzecz obniżenia stawek VAT na książki na forum Unii Europejskiej zaangażowało się Ministerstwo Finansów, które złożyło do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na książki.

{"register":{"columns":[]}}