W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala Koncertowa XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w estońskiej Narwie

05.02.2023

„Pragnę serdecznie pogratulować laureatom i życzyć, by dzisiejszy koncert przyniósł wiele pięknych i niezapomnianych chwil. Niech Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie stanie się początkiem ich światowej kariery” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników koncertu laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka, która wręczyła także nagrodę Grand Prix zwycięzcy Konkursu.

Gala Koncertowa XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w estońskiej Narwie, fot. Brigit Puve

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że Narwa już po raz piętnasty gości uczestników i publiczność Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który z corocznego konkursu dla młodych pianistów krajów bałtyckich przekształcił się w odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs. Dzięki rozszerzonej formule utalentowani młodzi pianiści z całego świata maja szansę nie tylko zaprezentować swój talent przed jury, ale także doskonalić umiejętności podczas kursów mistrzowskich.

Wydarzenie to jest świadectwem, że piękno i unikatowość dzieł Chopina są bliskie artystom i słuchaczom wielu narodowości. Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim organizatorom, a w szczególności pani Piret Hartman, minister kultury Republiki Estonii, i jej poprzednikom oraz ambasadorowi Rzeczpospolitej Polskiej i całemu zespołowi ambasady w Tallinie, a także Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina i komitetowi organizacyjnemu wraz z władzami miasta Narwa. Bez Państwa wsparcia i oddania ten wyjątkowy konkurs nie mógłby się odbyć – napisał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podziękował także Estońskiej Rozgłośni Radiowej i Telewizyjnej, która rejestruje i transmituje wydarzenia konkursowe, udostępniając je publiczności w kraju i poza jego granicami.

Minister kultury zaznaczył również, że od rozpoczęcia zbrojnej rosyjskiej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę minął już prawie rok.

Nie możemy i nie będziemy obojętni wobec tego, co się dzieje. Jesteśmy przekonani, że zbrojna rosyjska agresja na Ukrainę niedługo się zakończy. Tegoroczny Konkurs ma wymiar szczególny. Wierzę, że sztuka, a zwłaszcza muzyka, ma wielką moc. Ta moc jest silniejsza niż jakiekolwiek polityczne oświadczenia. Zanurzmy się więc w dźwiękach muzyki kreowanej przez młodych utalentowanych artystów – napisał prof. Piotr Gliński.


O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie odbywa się co 2 lata począwszy od 1999 roku. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży w wieku 12-18 lat. Z każdą edycją rośnie zarówno poziom konkursu, jak i zainteresowanie nim młodych pianistów z całego świata.

Patronat nad konkursem sprawują od początku jego istnienia minister kultury i dziedzictwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz minister kultury Republiki Estonii. Najważniejszą nagrodą konkursu jest Grand Prix – nagroda MKiDN dla ucznia i nauczyciela w postaci podróży polskim szlakiem Fryderyka Chopina. Mecenasami konkursu po stronie polskiej są m.in. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Narodowego Wydania Dzieł Zebranych Fryderyka Chopina. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio S.A. - Program 2. 

Konkurs trwa tydzień (na przełomie stycznia i lutego), a towarzyszące mu wydarzenia odbywają się od stycznia do marca. Obejmują swym zasięgiem, poza Narwą i Tallinnem, także inne centra regionalne Estonii, a za pośrednictwem Estońskiej Rozgłośni Radiowej i Telewizyjnej dostępne są dla publiczności w całym kraju i poza jego granicami. Galowy Koncert Chopinowski, wieńczący konkurs,  jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Ambasadę RP w Estonii. Udział w nim stanowi muzyczne wyróżnienie dla laureatów, którzy występują na estradzie najbardziej prestiżowej estońskiej sali koncertowej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Miasta Narwa. Koncert rejestruje i transmituje Estońska Rozgłośnia Radiowa i Telewizyjna. Od roku 2006, z inicjatywy ówczesnego ambasadora RP Wojciecha Wróblewskiego, gala ma charakter charytatywny i odbywa się pod hasłem „Pomóż nam zamienić stukot klawiatury Braille’a na dźwięki fortepianu Chopina”. Akcja pozwala kontynuować edukację muzyczną  niewidomym pianistom w Szkole Muzycznej VHK w Tallinnie.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 30 uczestników z 13 krajów świata: Estonii, Polski, Mołdawii, Łotwy, Turcji, Portugalii, Ukrainy, Azerbejdżanu, Chin, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych oraz Węgier.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}