W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Galeria Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie ponownie otwarta

08.12.2021

- Po trzech miesiącach ciężkiej pracy otwieramy Galerię Sztuki XIX Wieku. Galerie takie jak ta to serce każdego muzeum – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po przeprowadzonej rearanżacji na ekspozycji prezentowanych jest około 300 obiektów w nowej, barwnej i infograficznej oprawie, w tym arcydzieła polskiego malarstwa oraz – szerszy niż dotychczas – wybór twórczości rzeźbiarskiej.

Galeria Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie ponownie otwarta, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Galeria XIX wieku prezentuje panoramę sztuki polskiej i europejskiej.

Rearanżacja Galerii służyła m.in. wydobyciu mniej znanych, wspaniałych malarzy, takich jak Maurycy Gottlieb i Witold Wojtkiewicz – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Dziękując twórcom rearanżacji – kuratorce, pracownikom i dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że zbiory Galerii wzbogacą się o kolejne dzieła sztuki, które obecnie mają status utraconych, ale być może wkrótce zostaną odzyskane.

Polskie arcydzieła w międzynarodowym kontekście

Po trzymiesięcznej przerwie odwiedzający Galerię Sztuki XIX wieku znów będą mogli podziwiać prace najwybitniejszych polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego oraz wielu innych. Dziełom polskim towarzyszyć będą wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich oraz fińskich. Pozwoli to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Nowo otwarta wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, a także tendencje narodowe i kosmopolityczne.

Powrót dzieł Wyspiańskiego i nowe rzeźby

Jedną z najważniejszych zmian w nowej Galerii Sztuki XIX wieku będzie powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedzających powitają „Chochoły” oraz „Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”. Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty („Macierzyństwo”, „Śpiący Staś”), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji oraz słynny „Autoportret wśród pędów winobluszczu”. Prace Wyspiańskiego, ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, będą prezentowane rotacyjnie, w zmienianych co kilka miesięcy odsłonach. Łącznie na ekspozycję trafi blisko 60 pasteli i prac graficznych z kolekcji MNW. Wybór pozwoli zilustrować różnorodne wątki twórczości Wyspiańskiego i najważniejsze nurty Młodej Polski – dekadentyzm, symbolizm, inspiracje sztuką ludową i secesyjną dekoracyjnością form.

Oprócz prac malarskich i rysunkowych istotną częścią wystawy jest także twórczość rzeźbiarska. Dotychczas prezentowaną kolekcję uzupełniono o rzeźby Abrahama Eisenberga, Toli Certowicz i Bolesława Biegasa.

Fotografia przełomu wieków

Na początku 2022 r. w Galerii Sztuki XIX wieku zostanie otwarty Gabinet Fotografii. W Muzeum Narodowym w Warszawie jest przechowywana wyjątkowa w skali kraju kolekcja fotografii z XIX i początków XX wieku. Zbiór ten obejmuje dagerotypy, odbitki na papierach fotograficznych, szklane negatywy i unikatowe prace wykonane w technikach szlachetnych. Gabinet będzie miejscem cyklicznych pokazów, przedstawiających dzieje i osiągnięcia fotografii w pierwszych dziesięcioleciach istnienia oraz jej związki ze sztukami pięknymi. W fotografii drugiej połowy XIX wieku i pierwszych dekad XX stulecia można odnaleźć nurty romantyzmu, realizmu, a także cechy przypisane biedermeierowi czy symbolizmowi.

Prezentowane obrazy malarskie i fotograficzne łączy wiele wspólnych cech m.in. przywiązanie do tradycji w wyborze tematów czy potrzeba utrwalania zabytków przeszłości, które w ówczesnej sztuce polskiej służyło zachowaniu tożsamości narodowej.

Program towarzyszący otwarciu Galerii

Otwarciu Galerii towarzyszy bogaty program edukacyjny dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dziełom z Galerii Sztuki XIX wieku będzie poświęcona m.in. część świątecznego programu Muzeum Narodowego w Warszawie. Szeroką ofertę edukacyjną dla grup przedszkolnych i szkół przygotowało Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej. Znajduje się w niej prawie 40 tematów lekcji, wpisujących się w podstawę programową z przedmiotów humanistycznych i artystycznych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na stronie muzeum: Edukacja / Muzeum Narodowe (mnw.art.pl)

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}