W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gidon Kremer uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

10.12.2019

Jeden z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów – Gidon Kremer, został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas koncertu poświęconego życiu i twórczości Mieczysława Wajnberga - „Kronki wydarzeń bieżących” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Gidon Kremer uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, fot. Danuta Matloch

Gidon Kremer od lat promuje twórczość kompozytorów mniej znanych, szczególnie z krajów Europy Wschodniej. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaznaczył, że można było posłuchać wirtuoza na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. Ideą Festiwalu EUFONIE jest przedstawienia unikatowego muzycznego dorobku kulturowego Europy Środkowo-Wschodniej, który mimo swojej ogromnej wartości jest mało znany. Dzięki artystycznemu zaangażowaniu Gidona Kremera publiczność międzynarodowa może lepiej zrozumieć XX wieczną historię Europy, Polski i polskich Żydów.

 

Gidon Kremer

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów. Od przeszło pół wieku koncertuje na najważniejszych scenach świata a także nagrywa albumy dla najbardziej prestiżowych wydawnictw muzycznych. W swoim dorobku dyskograficznym ma ponad 120 płyt, spośród których wiele otrzymało prestiżowe nagrody międzynarodowe (Ernst von Siemens Musikpreis, Bundesverdienstkreuz, UNESCO, Nagroda im. Artura Rubinsteina „Una Vita Nella Musica” oraz Nagrodę Praemium Imperiale). Jego repertuar obejmuje dzieła klasyczne i muzykę wiodących kompozytorów XX i XXI wieku. Osiągnął mistrzostwo w wykonywaniu dzieł rosyjskich i wschodnioeuropejskich kompozytorów i wykonał wiele ważnych premier, z których część została skomponowana specjalnie dla niego.

Jego nazwisko jest ściśle związane z takimi kompozytorami, jak Alfred Schnittke, Arvo Pärt, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Valentin Silvestrov, Luigi Nono, Edison Denisov, Aribert Reimann, Pēteris Vasks, John Adams, Victor Kissine, Michael Nyman, Philip Glass, Leonid Desyatnikov oraz Astor Piazzolla, których dzieła wykonuje w sposób szanujący tradycję, jednocześnie nadając im świeżość i oryginalność. Można śmiało powiedzieć, że żaden inny solista nie zrobił więcej, aby promować współczesnych kompozytorów i nową muzykę na skrzypce.

Przez ostatnie 5 lat szczególne miejsce w repertuarze Artysty zajmuje twórczość urodzonego przed 100 laty w Warszawie Mieczysława Wajnberga. Za jego sprawą życie i twórczość tego wyjątkowego kompozytora opisywane są przez najważniejsze media na całym świecie. W 1997 roku Gidon Kremer powołał do życia orkiestrę kameralną Kremerata Baltica, złożoną z młodych muzyków pochodzących z krajów bałtyckich. Celem zespołu jest rozwój młodych artystów, a także promocja twórczości polskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.

W roku 2014 nakładem wydawnictwa ECM ukazał się album Kremera i jego orkiestry Kremerata Baltica pt. „Mieczysław Weinberg". Płyta ta była nominowany do nagrody Grammy w kategorii Classical Music: Best Classical Compendium. W ślad za międzynarodowym sukcesem tego nagrania przyszły kolejne. Wymienię tu tylko dwie tegoroczne premiery: nagrane dla ECM „24 preludia" - zawierające wszystkie preludia na wiolonczelę solo, w aranżacji na skrzypce, autorstwa samego Kremera - oraz nagrany dla Deutsche Grammophon album „Symfonie numer 2 i 21" z udziałem Kremera, Kremeraty oraz City of Birmingham Symphony Orchestra pod batutą.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}