W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

19.08.2022

„Międzynarodowy Festiwal Kultury Ziem Górskich to skarb. To instytucja, która ciągle się rozwija, która jest bardzo interesująca przez swój międzynarodowy charakter i która jest ważna nie tylko dla kultury ludowej, góralskiej, ale w ogóle dla kultury polskiej” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji otwierającej 63. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Inauguracja 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, fot. Danuta Matloch

Wskazując na międzynarodowy charakter Festiwalu, wicepremier Piotr Gliński poinformował, że w tym roku na wydarzeniu wystąpią goście z tak odległych krajów jak Indie i Meksyk.

Są to ludzie związani z kulturą ludową tamtych regionów i tak jak zawsze – w bardzo dobrym tego słowa znaczeniu – są to zespoły profesjonalne. Cechą tego Festiwalu jest bowiem profesjonalizm i to, że prezentowane tu tradycje są nadal żywe. O to dobro dbają specjaliści, m.in. jury Festiwalu – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Zdaniem wicepremiera, nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju instytucja, jaką jest Festiwal, musi być wspierana z budżetu centralnego, dlatego zarówno MKiDN, jak i niedawno powstały Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, angażują się we wsparcie Festiwalu.

W MKiDN rozszerzyliśmy możliwości wsparcia dla kultury ludowej – uruchomiony został nowy program ETNOPolska. Dzięki temu pomoc trafia do tych miejsc, do tych instytucji, które warto wspierać – powiedział szef resortu kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał również na pewien paradoks związany z kulturą Zakopanego.

Zakopane to miejsce znane przede wszystkim dzięki swojej kulturze. To przecież legenda małopolskiej przyrody i kultury tatrzańskiej promuje to miasto i to miejsce – także poza Polską. A jednocześnie kultura w Zakopanem w ostatnim czasie bardzo się rozwija. Powstają nowe instytucje - jesteśmy przecież w nowym Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, które zostało odrestaurowane przez miasto Zakopane, a od pewnego czasu mam honor współprowadzić razem z panem marszałkiem przepiękne, ważne w skali narodowej Muzeum Tatrzańskie, które się mieści w Zakopanem i ma 12 oddziałów, z których dwunasty w Willi Palace jest właśnie aranżowany. Są także plany rozwojowe utworzenia kolejnych oddziałów, ponieważ Zakopane na to zasługuje. Ponadto doskonale układa się nam współpraca z władzami miasta – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier wspomniał również o wystawie prezentowanej w willi Czerwony Dwór.

To wspaniała wystawa o znaczeniu światowym autorstwa Zofii i Magdaleny Forteckich. Jest to wyjątkowe, rodzinne malarstwo na szkle, przekazujące głębokie treści kulturowe, religijne i humanistyczne, malarstwo refleksyjne. Wpisuje się ono w ten wspaniały Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na który wszystkich serdecznie zapraszam – zakończył wicepremier.

Przed konferencją prasową szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził Mistrzostwa Podhala w Powożeniu na terenie Górnej Równi Krupowej, które zainaugurowały 53. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest prestiżową imprezą folklorystyczną, której dzieje sięgają czasów II Rzeczpospolitej. W sierpniu 1935 r. Podhalanie przywitali muzyków, tancerzy, śpiewaków, twórców i artystów ludowych przybyłych pod Tatry z całych polskich Karpat, aby ci zaprezentowali dorobek twórczy swych ziem. Już wtedy wydarzenie miało charakter konkursu, choć jeszcze nie na skalę międzynarodową.

Dwa lata później wydarzenie pod nazwą „Tydzień Gór” odbyło się w Wiśle, a po II wojnie światowej w celu przedłużenia letniego sezonu turystycznego pod Giewontem idea góralskiego święta odżyła ponownie w nieco zmienionej formie pod nazwą „Jesieni Tatrzańskiej. W 1968 r. oprócz polskich zespołów zaproszono również grupy z zagranicy - odbył się pierwszy międzynarodowy festiwal.

Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była jedna główna nagroda - „Złota Ciupaga”. Jednak już po pierwszym konkursie jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami wyodrębnili trzy równorzędne kategorie folkloru: autentycznego, artystycznie opracowanego i stylizowanego.

Dla jury największą wartością były zespoły wiejskie, które prezentowały tradycyjny, nieprzetworzony folklor. Festiwal miał być ważnym narzędziem służącym ochronie, a nawet reaktywacji tego typu folkloru. Również dzisiaj dzięki niemu górale podhalańscy mogą umacniać swą wspólnotową więź i kultywować regionalną kulturę.

Na festiwalowy występ zespoły folklorystyczne przygotowują specjalne programy artystyczne oparte na tradycjach swojego regionu, często odnosząc się do zapomnianych zwyczajów i obrzędów. Niezwykle cennym elementem Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki, w którym od 2011 r. przyznawana jest nagroda specjalna dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru o nazwie - „Sabałowe gęśle”.

Organizatorami 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, zaś jego partnerem – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Festiwal co roku jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}