W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja roku akademickiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

07.10.2019

„Artysta, odtwarzając prawdę, zamienia ją swym talentem w doskonałość” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypominając słowa wybitnego polskiego rzeźbiarza Konstantego Laszczki w liście do studentów i pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas uroczystej inauguracji list odczytał sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

fot. ASP

Minister kultury złożył rektorowi i wszystkim pracownikom uczelni podziękowania za intensywną pracę. Wyraził także nadzieję, że przyjęte w uczelniach artystycznych rozwiązania będą efektywnie służyć podnoszeniu jakości kształcenia, wzmocnieniu potencjału artystycznego i naukowego oraz procesów umiędzynarodowienia.

„Kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa jest nierozerwalnie związane z rozwojem kultury, dla którego niezwykle istotna jest dobra kondycja szkolnictwa artystycznego. Jestem bowiem przekonany, że polskie uczelnie artystyczne to jedne z najważniejszych ośrodków zarówno dydaktycznych, jak również kulturotwórczych, wyróżniających się w przestrzeni edukacyjnej i artystycznej Europy i świata” – napisał wicepremier.

Minister Gliński wyraził także uznanie dla nauczycieli akademickich za ich dbałość o rzetelny warsztat artystyczny młodych twórców, aktywność na scenie międzynarodowej, umiejętne łączenie teorii akademickiej z doświadczeniem i praktyką oraz wysoki poziom kształcenia studentów i doktorantów.

Podkreślając, że studia to jeden z najważniejszych etapów w procesie rozwijania zdolności osobowości twórczej, minister kultury życzył wszystkim studentom jak najpełniejszego wykorzystania tego czasu, wytrwałości w pracy i licznych sukcesów artystycznych.

Po odczytaniu listu wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesorom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Antoniemu Januszowi Pastwie oraz Mieczysławowi Andrzejowi Wasilewskiemu.

Zdjęcia (6)