W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytucje kultury wznawiają działalność

04.05.2020

Dzisiaj symbolicznie otwieramy wybrane instytucje kultury i przechodzimy do kolejnego etapu tzw. nowej normalności. Te instytucje, które mogą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym, będą systematycznie otwierane, ponieważ chcemy, aby nasze dobra kultury były dostępne dla publiczności – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas otwarcia Bramy Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Od 4 maja, po przerwie spowodowanej obostrzeniami muzea, biblioteki, archiwa oraz księgarnie mogą wznowić działalność. Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z instytucji kultury, która jako jedna z pierwszych ponownie otworzyła się dla zwiedzających.

Budynek MKiDN fot. Danuta Matloch

Stopniowe wznawianie działalności

Zgoda Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na wznowienie działalności nie oznacza nakazu otwarcia instytucji kultury – ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie powrotu do działalności oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. W związku z powyższym tylko niektóre instytucje mają już określony harmonogram otwarcia, w pozostałych trwają przygotowania i w zależności od postępu prac oraz oceny bieżącej sytuacji podejmowane będą decyzje dotyczące wznowienia działalności.

Po otwarciu sytuacja w instytucjach będzie nadal monitorowana, aby zasady zwiedzania gwarantowały zachowanie koniecznych względów bezpieczeństwa. W niektórych muzeach godziny otwarcia zostaną przesunięte, inne – takie jak Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie zwiedzanie odbywa się dla grup zorganizowanych, lub Polin, którego wystawa stała opiera się na dotykowych multimediach, na razie pozostaną zamknięte dla publiczności.

Inauguracja otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie

W poniedziałek, 4 maja, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego otworzył Bramę Zegarową Zamku oraz zaprezentował nową trasę zwiedzania – Trasę Królewską, która obejmuje m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady.

Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00; a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście odbywać się będzie tylko przez Bramę Zegarową. Dłużej, bo w godz. 10.00-20.00, zwiedzać będzie można Ogrody zamkowe.

To pierwszy etap udostępniania Zamku dla publiczności. Muzeum nadal prowadzi działalność online i zachęca do korzystania z przygotowanych materiałów multimedialnych na stronie internetowej i portalach społecznościowych.

Muzea – harmonogram wznawiania działalności

Od 4 maja dla zwiedzających udostępnione zostaną oba dziedzińce – zewnętrzny i arkadowy – oraz ogrody renesansowe Zamku Królewskiego na Wawelu. Wejście do ogrodów będzie prowadziło przez bramę przy kaponierze pod „Kurzą Stopką”.

5 maja nastąpi otwarcie Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Zmianie ulegnie trasa zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz do odwołania ograniczona jest organizacja wydarzeń dla większych grup.

Również Muzeum Łazienki Królewskie częściowo otwiera swoje obiekty dla zwiedzających od 5 maja. Czas otwarcia obiektów został ustalony ze względów bezpieczeństwa na godziny 10.00-16.00 od wtorku do niedzieli. Ogrody Muzeum otwarte będą w godzinach 10.00-20.00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 8.00-20.00 w weekendy i święta.

Muzeum Narodowe w Poznaniu będzie czynne od 6 maja. Ze względów bezpieczeństwa, do odwołania, podczas zwiedzania niedostępne będą audioprzewodniki, tablety, multimedialne przekazy dotykowe oraz tablice tyflograficzne. Utrzymana zostaje działalność muzeum w przestrzeni wirtualnej, przede wszystkim Muzeum w czasach zarazy oraz cykle edukacyjne Art’scape room oraz Zabawy ze sztuką, oraz inne formy działalności ustawowej nie wymagające bezpośrednich kontaktów z publicznością.

Od 8 maja Muzeum Lubelskie w Lublinie rozpocznie otwieranie swoich oddziałów dla zwiedzających. Siedziba główna Muzeum pozostanie zamknięta ze względu na trwające prace remontowe. Od 20 maja wstępnie planowane jest otwarcie Kaplicy Trójcy Świętej oraz Donżonu.

Ponowne, stopniowe otwarcie w ograniczonym na początku czasie planuje Muzeum Narodowe we Wrocławiu: 12 maja – Gmach Główny MNWr (tylko dwie galerie: sztuki europejskiej i polskiej oraz skarbiec) oraz Muzeum „Panorama Racławicka”, Oddział MNWr (z nową formułą udostępniania dla 12 osób podczas jednego seansu, 12 maja – Muzeum Etnograficzne, Oddział MNWr (wystawa stała i wystawa czasowa poświęcona wsi Sokolniki pod Lwowem), 15 maja – Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, Oddział MNWr (galeria kolekcji polskiej sztuki współczesnej oraz wystawa pt. „Willmann. Opus magnum”).

Plan ponownego otwarcia Muzeum Zamkowego w Malborku przewiduje następujące terminy: 8 maja – udostępnienie specjalnej trasy po Przedzamczu, zamkowych dziedzińcach, fosach i ogrodzie wielkiego mistrza z wykorzystaniem audio-przewodnika, 15 maja – udostępnienie dziedzińca zamku w Sztumie ze specjalnie opracowaną trasą dotyczącą historii zamku oraz udostępnienie dziedzińca zamku w Kwidzynie ze specjalnie opracowaną opowieścią o historii zamku z wykorzystaniem audio-przewodnika. Godziny otwarcia w maju we wszystkich zamkach: 10.00-18.00. W Sztumie po otrzymaniu drukowanego mini-przewodnika lub pliku na telefon turyści zwiedzają sami.

Muzeum Narodowe w Krakowie również planuje stopniowe otwieranie swoich obiektów z ograniczeniem ilości osób zwiedzających: 9 maja – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, 16 maja – Gmach Główny MNK wystawa Cud Światła. Witraże średniowieczne w Polsce, 23 maja - Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Europeum, Dom Józefa Mehoffera, Kamienica Szołayskich wystawa Szuflada Szymborskiej, Muzeum K. Szymanowskiego Atma, Gmach Główny MNK wystawy: Galeria Rzemiosła, Galeria Broń i Barwa, 30 maja - Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa E. Ciołka, 13 czerwca - Muzeum xx Czartoryskich. Planowane godziny otwarcia w większości placówek to: wt.-sob. 10.00-17.00, ndz.-10.00-16.00. Terminy otwarcia zostaną potwierdzone po opinii Sanepidu na temat prawidłowego przygotowania poszczególnych Oddziałów oraz od odpowiedniego wyposażenia w środki ochrony osobistej.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego planuje, że ponowne otwarcie nastąpi 10 maja. Nie będzie wejść grupowych – zwiedzanie tylko indywidualne.

Na 12 maja planowane jest otwarcie krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wraz z przynależną księgarnią, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, które otworzy dla zwiedzających zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. 12 maja planuje również udostępnienie zwiedzającym aktualnych wystaw czasowych Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGHA.

Europejskie Centrum Solidarności planuje wznowienie działalności 14 lub 15 maja. Udostępnione zostaną: wystawa stała, taras widokowy oraz ogród zimowy.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku planuje otwarcie się dla zwiedzających do 15 maja, podobnie jak Muzeum Narodowe w Kielcach. Od 16 maja swoje oddziały zacznie otwierać Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce planuje stopniowy powrót instytucji do działania: do 17 maja udostępnienie parku, od 1 czerwca - otwarcie wnętrz pałacu oraz wystawy czasowej, bez wystawy multimedialnej (czyli bez ekranów dotykowych), bez audio przewodników. Nowe dni i godziny otwarcia, na początek tylko weekendy piątek-niedziela. W wakacje – nowe wydarzenia wprowadzane stopniowo na zewnątrz w parku: „Kino plenerowe” oraz kameralne koncerty w ramach projektu „Letnia strefa muzyki”.

18 maja – w Dniu Muzealnika zostaną otwarte dla zwiedzających obie siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu i Łambinowicach. Na 18 maja planuje także otwarcie wystawy stałej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – obecnie Muzeum jest w trakcie opracowywania procedur niezbędnych do otwarcia wystawy.

Muzeum Śląskie w Katowicach otworzy wnętrza muzealne i wystawiennicze ok. 31 maja lub później – w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie planuje otworzyć swoją przestrzeń dla zwiedzających po 5 czerwca oraz wznowić stacjonarny program publiczny po 15 lipca.

Pozostałe instytucje przygotowują się do ponownego otwarcia. Wznowienia ich działalności będzie możliwe po wprowadzeniu niezbędnych procedur bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego zarówno dla pracowników jak i dla zwiedzających. Informacje o terminach otwarcia oraz o wszystkich zmianach w funkcjonowaniu będą podawane na bieżąco na stronach instytucji.  

Wznowienie działalności – biblioteki, księgarnie, archiwa

Zgodnie z wytycznymi Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku otwarte mogą zostać także biblioteki. Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa, która rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni i sugeruje umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelni dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.

Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów, co oznacza, że do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m² mogą wejść jednocześnie cztery osoby na jedno stanowisko kasowe, a do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 m² - jedna osoba na 15 m² tej powierzchni. W punkcie kontaktu użytkownika z księgarzem rekomendowane są podobne zasady jak w przypadku bibliotek - ustawienia przesłony ochronnej oraz używania maseczek i rękawiczek ochronnych.

Działalność w nowym reżimie sanitarnymi mogą wznowić również archiwa. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaleca, aby działalność związana z popularyzacją zasobów archiwalnych odbywała się głównie z wykorzystaniem przestrzeni internetowej (np. w postaci wystaw, prezentacji, lekcji archiwalnych online) i aby zachęcać użytkowników do korzystania z dostępnych zasobów online. Ta forma korzystania z materiałów archiwalnych powinna być utrzymana jako dominująca do czasu pełnego otwarcia czytelni w archiwach. NDAP zaleca również, by przy stopniowym, uwzględniającym możliwości lokalowe archiwum, otwieraniu czytelni, ograniczyć liczbę użytkowników (jedna osoba na 15 m²) przy zachowaniu między nimi bezpiecznej odległości (min. 2 m) oraz wprowadzić system rezerwacji godzin odwiedzin i limitów czasowych tak, by unikać kumulacji użytkowników w jednym czasie.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach. Departament Narodowych Instytucji Kultury MKiDN wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytutem Muzyki i Tańca powołały roboczy zespół ds. wypracowania wytycznych dla teatrów, oper, baletów, filharmonii i innych instytucji prowadzących działalność artystyczną. Efekty pracy zespołu będą znane do połowy maja.