W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytut Polonika pomaga zabezpieczać ukraińskie zabytki

09.03.2022

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika wraz z ukraińskimi partnerami stara się zabezpieczyć cenne obiekty które znajdują się na terenie zachodniej Ukrainy ze szczególnym naciskiem na Lwów – miasto wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Narodowy Instytut Polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą - Polanika

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i prowadzonymi działaniami wojennymi zagrożone zostały znajdujące się w tym państwie zabytki. O zbrodni dokonywanej przez Rosję na ukraińskiej kulturze mówił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Polonika, która od pięciu lat realizuje projekty konserwatorskie i odnawia zabytki znajdujące się na terenie Ukrainy, w porozumieniu z partnerami ukraińskimi, właścicielami i gospodarzami obiektów, oraz we współpracy m.in. z Dyrektorem Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej Lilią Onyszczenko prowadzi obecnie działania związane z jak najskuteczniejszym zabezpieczaniem obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Staramy się trzymać rękę na pulsie nie tylko w przypadku Lwowa, ale również innych miejsc takich jak Kamieniec Podolski, Drohobycz czy Berdyczów. Wiemy, że sytuacja jest dynamiczna, nieprzewidywalna i bardzo niebezpieczna, ale wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią się do zachowania  dziedzictwa kulturowego, którego utarta byłaby niewyobrażalną stratą nie tylko dla Ukrainy
– mówi  Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika. 

W obecnej sytuacji priorytetem jest zabezpieczenie obiektów przed pożarem czy falą uderzeniową po wybuchu. Do tego celu wykorzystywane są niepalne materiały, wełna mineralna, płyty OSB  czy koce gaśnicze, które są przekazywane na Ukrainę. Sposób zabezpieczenia zabytków uwarunkowany jest rodzajem obiektu. 

O Instytucie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika został powołany 18 grudnia 2017 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który podjął decyzję o jego powołaniu bezpośrednio po wizycie we Lwowie na Ukrainie. 

Instytut Polonika jest wyspecjalizowaną instytucją kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego. Prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

{"register":{"columns":[]}}