W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Haliny Łabonarskiej

17.10.2020

- Pani przebogaty dorobek – obejmujący role teatralne i filmowe, występy w Teatrze Telewizji i popularnych serialach – budzi podziw – napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście do Haliny Łabonarskiej. Z okazji przypadającego 17 października jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej wybitnej aktorki wicepremier złożył życzenia „zdrowia, satysfakcji z pracy oraz spełnienia planów osobistych i artystycznych”.

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Haliny Łabonarskiej

Wielce Szanowna Pani,

mam zaszczyt złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.

Pani przebogaty dorobek – obejmujący role teatralne i filmowe, występy w Teatrze Telewizji i popularnych serialach – budzi podziw. Już na samym początku drogi twórczej zdobyła Pani najwyższe uznanie jako Barbara w „Nocach i dniach” w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. To w tym czasie współtworzyła Pani legendarny zespół Izabelli Cywińskiej, który następnie przeniósł się do Teatru Nowego w Poznaniu. Tam z kolei powstały tak znaczące kreacje jak Polly w „Operze za trzy grosze”, czy Spika w „Onych” Witkacego. Jednocześnie bardzo wyraźnie zaznaczyła Pani swoją obecność w kinie polskim tworząc znakomitą kreację w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland.

W kolejnych latach związała się Pani z teatrami warszawskimi. Mistrzowska umiejętność interpretacji tekstu i operowania głosem owocowała nie tylko na scenie, ale także przed mikrofonem. Obecnie Pani kreacje możemy podziwiać przede wszystkim na deskach teatru Dramatycznego, gdzie triumfuje Pani w „Kobietach bez znaczenia” oraz „Wizycie starszej pani”.

W dniu jubileuszu nie mogę pominąć także Pani udziału w niezależnych przedsięwzięciach artystycznych w latach osiemdziesiątych. Do dziś prowadzi Pani aktywną działalność na rzecz budowania wspólnoty i kształtowania postaw patriotycznych.

Chyląc czoła przed znakomitymi dokonaniami, życzę zdrowia, satysfakcji z pracy oraz spełnienia planów osobistych i artystycznych.

Z wyrazami szacunku,
Wiceprezes Rady Ministrów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński

Halina Łabonarska

Znakomita aktorka, spełniająca się przede wszystkim na scenie teatralnej, debiutowała w Teatrze Nowym w Łodzi, a następnie związała się ze znakomitym zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach Kalisza i Poznania. Od 1977 r. pracuje na scenach warszawskich. W 1979 r. debiutowała na dużym ekranie pamiętną rolą Anki w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland, za którą otrzymała m.in. nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Obecnie związana jest z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy. Na jego deskach możemy ją podziwiać w roli tytułowej w „Wizycie starszej pani” Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz we współczesnej sztuce „Kobiety bez znaczenia” Alana Bennetta w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Ważne i docenione role stworzyła także w spektaklach Teatru Telewizji (ostatnio w „Listach z Rosji” wg markiza de Custine oraz w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego – obu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego). Na małym ekranie Halinę Łabonarską możemy również oglądać w serialu „Korona królów”.

Halina Łabonarska za swoją działalność artystyczną została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2013) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).