W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

07.05.2022

„Całej społeczności Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku składam serdeczne życzenia i gratulacje. (…) Szczególnie pragnę pogratulować dorobku artystycznego i dydaktycznego. Cieszę się, że wśród pedagogów i licznego grona absolwentów znajduje się wielu wybitnych artystów i cenionych twórców, którzy na stałe wpisali się w polską kulturę” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin na uroczystości z okazji obchodów 75-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jubileusz 75-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, fot. Marcin Gadomski/PAP

Życzę całej społeczności Akademii Muzycznej w Gdańsku dalszych sukcesów artystycznych i naukowych. (…) Składam również serdeczne gratulacje nowo promowanym doktorom i doktorom habilitowanym, którzy odbiorą dzisiaj dyplomy, jak również pracownikom Uczelni – wyróżnionym nie tylko za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, ale także za pełną pasji i zaangażowania organizację życia akademickiego i artystycznego – mówił wiceminister Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury podczas uroczystości wręczył zasłużonym pracownikom Akademii Muzycznej w Gdańsku odznaczenia resortowe przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: prof. dr hab. Stanisław Daniel Kotliński, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej, oraz prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska. Odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnieni zostali: dr hab. Wiesława Frankowska, dr Monika Kaźmierczak, dr Piotr Kułakowski, Jerzy Małek, dr hab. Anna Mikolon, prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski i Ignacy Wiśniewski.

Odznaczeni

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Prof. dr hab. Stanisław Daniel Kotliński - śpiewak operowy, ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1984 r., jako stypendysta rządu włoskiego, studiował śpiew i dyrygenturę w Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz występował na scenach włoskich i w Europie Zachodniej. Brał udział we włoskiej prapremierze dodekafonicznej opery „Mojżesz i Aaron” A. Schoenberga, premierze „Die Frau ohne Schatten” R. Straussa oraz był pierwszym „włoskim” odtwórcą tytułowej partii Edypa we współczesnej operze brytyjskiego kompozytora M.A. Turnage`a Greek. W Polsce jako solista współpracował z Państwową Operą Bałtycką, śpiewając barytonowe partie w operach „Don Pasquale”, „Mozart i Salieri”, „Straszny Dwór”, oraz – jako reżyser - przygotowując inscenizację przedstawienia Tosca G. Pucciniego. Od 1996 r. prowadzi klasę śpiewu w gdańskiej Akademii Muzycznej, jest też członkiem jury międzynarodowych konkursów wokalnych.

Prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska - wieloletnia solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie wykreowała wiele znakomitych ról mezzosopranowych m.in.: Amneris w „Aidzie”, Azucena w „Trubadurze”, Fenena w „Nabucco”, Magdaleny w „Rigoletto”, Jadwigi i Cześnikowej w „Strasznym dworze”, Rozyny i Berty w „Cyruliku Sewilskim” czy Cherubiny w „Weselu Figara”. Pracowała ze wspaniałymi dyrygentami i reżyserami. Wielokrotnie wyjeżdżała z Operą Bałtycką na tournée zagraniczne, występując w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Luxemburgu, Francji, Danii, Chinach, USA i Kanadzie. Jako pedagog Akademii Muzycznej organizuje koncerty, sesje naukowe, sympozja oraz konferencje naukowe, na które zaprasza wybitne indywidualności ze świata polskiej wokalistyki. Szczególnym nurtem jej działalności artystycznej i organizacyjnej w kierunku upowszechniania kultury jest cykl koncertowy w Gdańsku „Oruńskie Koncerty Kameralne”, który stworzyła w 2007 r. W jego ramach odbyły się już 53 koncerty, a także, reżyserowane przez profesor Fedyk-Klimaszewską, spektakle operowe („Madame Butterfly”, „Carmen”, „Baron cygański”, „Traviata”, „Wesele Figara”).

 

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

dr hab. Wiesława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolog. Od 1993 r. związana z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia przygotowujące młodych śpiewaków do praktycznej realizacji repertuaru barokowego. Łączy działalność artystyczno-naukową z popularyzacją muzyki dawnej i regionalnej.

dr Monika Kaźmierczak – pianistka, carillonistka, teoretyk muzyki i dyrygent chóralny. W Akademii Muzycznej uczy m.in. gry na carillonie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów carillonowych. W Gdańsku nominalnie pełni funkcję miejskiej carillonistki.

dr Piotr Kułakowski - kontrabasista jazzowy, jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku jazz i muzyka estradowa. Prowadzi zajęcia z kontrabasu i gitary basowej. Zagrał ponad 1 500 koncertów w najlepszych klubach jazzowych w Polsce i za granicą.

Jerzy Małek - trębacz, kompozytor, producent muzyczny, animator kultury oraz wykładowca akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, zarówno w roli lidera własnych projektów muzycznych, sidemana, jak i kompozytora.

dr hab. Anna Mikolon – pianistka, kameralistka i akompaniator. Od lat organizuje warsztaty dla pianistów-akompaniatorów o zasięgu ogólnopolskim. Prowadzi bogatą działalność koncertową, zarówno kameralną jak i solową (1 100 koncertów w Polsce, Austrii, Danii, na Białorusi i w Rosji).

prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski – śpiewak i dyrygent. Jego dorobek fonograficzny obejmuje 10 płyt, szereg nagrań radiowych i telewizyjnych oraz nagrania muzyki filmowej i rozrywkowej. Dyrygował największymi orkiestrami w Polsce. Jego repertuar obejmuje zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę symfoniczną, operową, jak i prawykonania współczesnej muzyki polskiej.

Ignacy Wiśniewski - pianista, kompozytor, aranżer, asystent na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Komponuje i aranżuje muzykę teatralną i filmową. Jest liderem Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta „Jazz Skirim” (2016) osiągnęła status Debiutu Roku i znalazła się w pierwszej dziesiątce Jazzowych Płyt Roku 2016. W latach 2010-2015 kierował klasą fortepianu w Musicollectiye.

 

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – rys historyczny i działalność

Uczelnia, nosząca dziś nazwę Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, została powołana w 1947 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki. Najważniejszą rolę w powstaniu placówki odegrał wówczas Stefan Śledziński – dyrygent, muzykolog, organizator życia muzycznego, od 1948 r. rektor nowo powstałej uczelni. W latach 1951-54 uczelni dwukrotnie groziła likwidacja. Sytuacja ustabilizowała się po uzyskaniu w 1962 r. praw akademickich. Poważnym problemem pozostawał jednak brak odpowiedniej bazy lokalowej. Dzięki staraniom rektora Romana Heisinga udało się doprowadzić do nadbudowy piętra w budynku szkół muzycznych w Gdańsku przy ul. Gnilnej i Łagiewniki, która od 1966 r. stała się nową siedzibą uczelni.

Od lat 60. uczniowie Akademii Muzycznej w Gdańsku zaczęli odnosić regularne sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych. Passę tę rozpoczęli m.in. śpiewacy (Zofia Janukowicz-Pobłocka, Bożena Porzyńska, Stefania Toczyska, Piotr Kusiewicz, Ryszard Minkiewicz, Ewa Marciniec, Bożena Harasimowicz), pianiści (Jerzy Sulikowski, Maciej Szymański, Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Ewa Pobłocka) oraz skrzypkowie (Konstanty Andrzej Kulka, Edward Zienkowski). Rozwinęło się wykonawstwo zespołowe: orkiestra symfoniczna i kameralna, a także chóralistyka. Wzrastająca ranga uczelni sprawiła, że w 1981 r. była możliwa zmiana nazwy z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na obecną – Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Dzięki staraniom kolejnych rektorów, prof. Romana Sucheckiego i prof. Waldemara Wojtala, udało się pozyskać uczelni obecne obiekty: dawne Gimnazjum Królewskie (budynek czerwony) i dawne Koszary Piechoty (budynek żółty). Od 1994 r. rozpoczęto przebudowę dziewiętnastowiecznych gmachów na potrzeby uczelni. We wrześniu 2007 r. ukończono dobudowaną do budynku żółtego Salę Koncertową. Uczelnia zyskała w ten sposób znakomite warunki do dalszej pracy i rozwoju.

Działalność artystyczna Akademii Muzycznej to przede wszystkim liczne koncerty solistyczne, kameralne, studenckich orkiestr – kameralnej i symfonicznej, spektakle operowe i musicalowe, koncerty uczelnianych chórów, jazzowego big-bandu, solistów i zespołów estradowych. Rozrasta się też środowisko kompozytorskie, coraz częściej kompozycje twórców związanych z uczelnią trafiają na estrady i są utrwalane na płytach. Zespoły uczelni często koncertują poza granicami Polski, m.in. w Chinach, Korei Południowej, Finlandii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Rosji czy na Litwie. Równie często w Akademii goszczeni są renomowani artyści z zagranicy. Akademia w Gdańsku organizuje także liczne wydarzenia naukowe o charakterze międzynarodowym (m.in. konferencje, sesje, warsztaty, wykłady, prelekcje, seminaria czy sympozja), przez co udało się rozbudować szeroką sieć kontaktów międzynarodowych. Poza studentami z Polski studia w Gdańsku wybierają coraz częściej młodzi muzycy z innych krajów, szczególnie z Białorusi, Ukrainy, Rosji, a po 2010 roku również z Chin.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}