W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75-lecia Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

02.10.2022

„Proszę przyjąć wyrazy podziękowania za Państwa codzienną pracę oraz zaangażowanie, których efektem jest estyma i wysoka pozycja Teatru w środowisku, liczne nagrody na festiwalach, a także zadowolenie odbiorców, korzystających z przygotowanej przez Państwa oferty” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście z okazji 75-lecia Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. List został odczytany podczas niedzielnej jubileuszowej gali, w trakcie której dwoje artystów Teatru – Małgorzata Bulska oraz Radosław Sadowski – zostało uhonorowanych Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jubileusz 75-lecia Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił w liście, że Teatr Banialuka jest instytucją o ugruntowanej pozycji i znaczącej renomie.

Powstała ona dzięki wyobraźni swych założycieli – Jerzego Zitzmana oraz Zenobiusza Zwolskiego – którzy pasję do plastyki i sztuk wizualnych przenieśli na grunt sceniczny w 1947 roku, powołując do życia Teatr Kukiełek Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Banialuka. Idea ta była rozwijana przez kolejne generacje zespołów artystycznych oraz dyrektorów tej sceny, proponujących rozmaite modele jej działania – przypomniał prof. Gliński.

Szef resortu kultury wskazał również, że od przeszło 50 lat wizytówką Teatru jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej organizowany w cyklu biennale.

Tegoroczna 29. edycja potwierdziła niepowtarzalną aurę przedsięwzięcia, jego wysoki poziom artystyczny oraz bogactwo prezentowanych form w wykonaniu twórców z siedmiu europejskich krajów, w tym z Polski. Warto zaznaczyć, iż od początku istnienia Festiwal zgromadził setki artystów z najodleglejszych zakątków świata. Jednakże wydarzenie to jest nie tylko świętem twórców sztuki lalkarskiej, ale również mieszkańców Bielska-Białej, którzy licznie uczestniczą w spektaklach, warsztatach, seminariach i działaniach edukacyjnych – zaznaczył minister kultury.

Zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzega wartość Festiwalu, od lat wspierając jego realizację poprzez programy dotacyjne, a także obejmując wydarzenie honorowym patronatem.

Zwracając się do artystów Teatru, wicepremier prof. Piotr Gliński życzył całemu zespołowi nieustającego zapału do dalszej pracy, kolejnych artystycznych sukcesów oraz satysfakcji z realizacji nowych, interesujących projektów.


Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

Teatr został założony w 1947 roku w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. To jeden z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednocześnie jeden z najbardziej znanych na świecie. Przedstawienia wystawiane przez Teatr, były pokazywane w wielu krajach – choćby tak odległych, jak Japonia, Chile czy Stany Zjednoczone.

Spektakle prezentowane przez zespół Teatru zdobyły wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach. Te sukcesy współtworzyły znakomite osobowości – dyrektorzy artystyczni, reżyserzy, scenografowie, a także muzycy.

W działalności instytucji ważną rolę pełnią organizowane co dwa lata (od maja 1966 roku) międzynarodowe festiwale teatrów lalkowych.

{"register":{"columns":[]}}