W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 85. urodzin Bogdana Jankowskiego

28.07.2022

„Dziękując za bogaty wkład w rozwój polskiej sztuki tańca oraz wyrażając podziw dla Pana zaangażowania w edukację baletową, składam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe zdrowia, realizacji planów i wielu wzruszeń w obcowaniu z najbardziej ulotną ze sztuk” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Bogdana Jankowskiego. Wybitny tancerz i choreograf obchodzi dziś 85. urodziny.

Jubileusz 85. urodzin Bogdana Jankowskiego, Fot. TVP

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowny Panie,

z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, do których dołączam wyrazy uznania dla Pana znakomitych dokonań artystycznych w dziedzinie sztuki tańca.

Debiutował Pan w spektaklu „Parada Parnella” w choreografii Feliksa Parnella na scenie  Opery Łódzkiej. Zdobywając doświadczenie w legendarnym zespole baletowym stał się Pan jednym z najznakomitszych tancerzy polskiej sceny. Widzowie podziwiali Pana w choreografiach Witolda Borkowskiego, Janiny Jarzynówny - Sobczak, Teresy Kujawy. Oryginalna kreacja Władcy w „Gajane” Borisa Ejfmana czy rola Starego żołnierza w polskiej prapremierowej realizacji „Zielonego stołu” Kurta Joossa stały się egzemplifikacją najwyższego kunsztu sztuki wykonawczej.

Współpraca z Polskim Baletem Charakterystycznym w Warszawie oraz z zespołem Śląskiej Estrady Wojskowej była kolejnym cennym doświadczeniem w Pana imponującej karierze artystycznej, jednak to Łódź stała się miejscem, w którym odnosił Pan największe sukcesy i mógł realizować się w roli solisty zespołu baletowego Teatru Wielkiego oraz pedagoga tańca łódzkiej szkoły baletowej. Na Pana niemal czterdziestoletni dorobek składają się znakomite role charakterystyczne, przede wszystkim w choreografiach Janiny Niesobskiej oraz niepowtarzalne i autorskie interpretacje polskich tańców narodowych. Wyjątkowe kreacje w spektaklach tanecznych, takich jak „Pan Twardowski”, „Harnasie”, „Wesele w Ojcowie” czy „Świtezianka czyli królowa wód” w Pana wykonaniu zapisały ważną kartę w historii baletu. Wielokrotnie, wspominając swoją zawodową drogę, powołuje się Pan na słowa Feliksa Parnella: „Musisz wiedzieć, co chcesz robić i co robisz (…) tu masz robić postać, które wydają się być najbardziej adekwatnymi do spuentowania świadomej i odpowiedzialnej pracy nad rolą”.

Znakomitym dopełnieniem Pana kariery scenicznej jest prawie pięćdziesięcioletnia działalność pedagogiczna. To, z jaką otwartością podchodził Pan nie tylko do funkcji solisty w zespole baletowym, ale również pedagoga tańca, stanowi wzór do naśladowania. Na słowa poważania zasługują znaczące osiągnięcia oraz trud włożony w upowszechnianie i kształcenie młodych adeptów wymagającej sztuki baletowej.

Pana istotne dokonania w obszarze sztuki tańca, jak też liczne sukcesy w kraju i za granicą, były honorowane nagrodami oraz wysokimi odznaczeniami, na czele ze Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dziękując za bogaty wkład w rozwój polskiej sztuki tańca oraz wyrażając podziw dla Pana zaangażowania w edukację baletową, składam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe zdrowia, realizacji planów i wielu wzruszeń w obcowaniu z najbardziej ulotną ze sztuk.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński


Bogdan Jankowski

Wybitny tancerz i choreograf urodził się 28 lipca 1937 roku. Jako solista zadebiutował w 1957 roku w zespole baletowym Feliksa Parnella w spektaklu „Parada Parnella” na scenie Opery Łódzkiej. Współpracował z Polskim Baletem Charakterystycznym w Warszawie oraz z zespołem Śląskiej Estrady Wojskowej we Wrocławiu, a od 1966 roku był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Na niemal czterdziestoletni dorobek artystyczny Bogdana Jankowskiego składają się ze znakomite role charakterystyczne, przede wszystkim w choreografiach Janiny Niesobskiej. Główne role przypadły mu również m.in. w spektaklach Teresy Kujawy, Adama Hanuszkiewicza, Witolda Borkowskiego czy Przemysława Śliwy. Jego nieprzeciętny talent dostrzegł Borys Ejfman, obsadzając go w roli Władcy w balecie „Gajane”. Artysta kreował także postać Starego żołnierza w spektaklu tanecznym „Zielony stół” według choreografii Kurta Jossa. Zasłynął przede wszystkim jako twórca niepowtarzalnych interpretacji polskich tańców narodowych na scenie baletowej.

Bogdan Jankowski to także wieloletni pedagog łódzkiej szkoły baletowej. W 2006 roku za działania w obszarze edukacji artystycznej został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 roku - Złotym Krzyżem Zasługi.

 

{"register":{"columns":[]}}