W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 90. urodzin prof. Kazimierza Pustelaka

14.02.2020

- W dniu Pana osobistego święta, obok życzeń, proszę przyjąć słowa podziękowania za niepodważalny wkład w rozwój polskiej sztuki wokalnej. Niech świadomość twórcza, przejawiająca się w Pańskiej działalności, będzie inspiracją dla kolejnych generacji artystów – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście do prof. Kazimierza Pustelaka. Wybitny śpiewak skończył dziś 90 lat.

Jubileusz 90. urodzin prof. Kazimierza Pustelaka

List Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowny Jubilacie,

z prawdziwą radością korzystam z tej szczególnej okazji, jaką jest jubileusz Pańskich dziewięćdziesiątych urodzin, by przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Dołączam także wyrazy uznania dla dorobku artystycznego i dydaktycznego, istotnie wzbogacającego naszą kulturę narodową.

Na bogactwo Pańskich dokonań składają się kreacje przeszło 70 partii operowych oraz niezliczona liczba koncertów z muzyką oratoryjną i pieśniami. Prezentowane z całą esencją aktorskiej i wokalnej charakterystyki postaci, dostarczają rzeszom melomanów najwyższych wzruszeń. Niezwykły głos, jego piękna barwa, swobodne frazowanie oraz elegancja i pewność techniczna, jak również nieskazitelne wykonawstwo sprawiły, że wykreowane przez Pana partie odznaczają się najwyższym kunsztem.

Wielka muzykalność oraz wyraziste kreacje, między innymi w dziełach Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giuseppe Verdiego czy Karola Szymanowskiego świadczą, że jest Pan osobowością świata operowego, wyznaczającą niepodważalne wzorce. Pańskie doświadczenie i talent zaowocowały wykreowaniem własnego, unikatowego języka, jako środka wyrazu artystycznego. Występował Pan w znakomitych teatrach operowych i na estradach koncertowych Europy, Azji oraz Ameryki, współpracując z wybitnymi dyrygentami i reżyserami, a także ze znakomitymi śpiewakami.

Pragnę wyrazić również głęboki szacunek dla Pańskiej długoletniej działalności dydaktycznej, która przyczyniła się do wykształcenia grona znakomitych wokalistów. Pasja i entuzjazm, z jakim poświęcał się Pan pedagogice, sprawiły, że wychowankowie występują na najważniejszych scenach operowych Polski i świata.

W dniu Pana osobistego święta, obok życzeń, proszę przyjąć słowa podziękowania za niepodważalny wkład w rozwój polskiej sztuki wokalnej. Niech świadomość twórcza, przejawiająca się w Pańskiej działalności, będzie inspiracją dla kolejnych generacji artystów.

Zdjęcia (2)