W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Anny Milewskiej

21.02.2021

Pani wyrafinowany warsztat aktorski, emanująca delikatnością i serdecznością osobowość, budują kreowane postaci, wzmacniając siłę ich oddziaływania na widzów – napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Anny Milewskiej. Znakomita aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna obchodzi dziś swoje urodziny.

 Anna Milewska fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Wielce Szanowna Pani,

proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin, a także wyrazy podziękowania i szczerego uznania za dotychczasową działalność artystyczną.

Wspaniałe role w teatrze, a także na dużym i małym ekranie, przez lata olśniewały publiczność, dostarczając wyjątkowych wzruszeń oraz niezapomnianych przeżyć.

Pani aktorski kunszt i wielki talent mogliśmy podziwiać na deskach wielu polskich scen, na czele ze stołecznym Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. To tu współpracowała Pani z wielkimi reżyserami epoki, takimi jak Józef Szajna i Jerzy Grzegorzewski,  zapisując piękne karty historii teatru.

Ogromną sympatię publiczności zyskała Pani dzięki znakomitym wcieleniom w filmach Żywot MateuszaSzaleństwa panny Ewy, Marynia czy w nieprzemijających serialach fabularnych Lalka oraz Złotopolscy. Do Pani bogatego dossier należy również zaliczyć  kreacje w spektaklach telewizyjnych, a wśród wielu, pamiętny Pigmalion,  HrabiaWiśniowy sadBrat naszego Boga.

Choć całe zawodowe życie związała Pani z doskonaleniem sztuki aktorskiej,  gatunkiem, który również znakomicie  oddaje Pani  wrażliwość, jest poezja. Wyraża się ona między innymi w interpretacji utworów opisujących piękno górskich krajobrazów,  prezentowanej przez Panią podczas Wieczorów Tatrzańskich. Świadectwem osobistego przywiązania do ducha gór jest wieloletnie zaangażowanie w Festiwal Górski w Lądku – Zdroju, noszący imię Pani Męża, zasłużonego i wybitnego himalaisty, Andrzeja Zawady.                 

Pani  wyrafinowany  warsztat aktorski, emanująca delikatnością  i serdecznością osobowość, budują kreowane postaci, wzmacniając siłę ich oddziaływania na widzów. Imponujący oraz wielowymiarowy dorobek artystyczny stanowi trwały, nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury.                

Chyląc czoła przed Pani znakomitymi dokonaniami, życzę dużo zdrowia, radości z każdego nadchodzącego dnia oraz wszelkiej pomyślności.

Z poważaniem,

Piotr Gliński               


Anna Milewska zawodowo związana była przede wszystkim z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W swoim dorobku ma wiele wybitnych kreacji na dużym i małym ekranie. W pamięci publiczności zapisała się jako odtwórczyni wspaniałych ról w filmach Żywot MateuszaSzaleństwa panny Ewy, serialach fabularnych Lalka i Złotopolscy, a także w licznych, równie interesujących wcieleniach w Teatrze Telewizji, jak chociażby Pigmalion czy Wiśniowy sad.

W ostatnich latach aktorka zajmuje się również poezją, którą z chęcią wykonuje podczas Wieczorów Tatrzańskich. Jest również zaangażowania w Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku – Zdroju.