W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Józefa Wilkonia

12.02.2020

„Niezwykła siła i uroda Pana prac sprawia, że od lat są one postrzegane jako wzór doskonałości warsztatowej, wrażliwości i wyobraźni bez granic. Rzeźby, rysunki, obrazy, a także unikalne ilustracje książkowe zachęcają do duchowych wędrówek ponad granicami czasu, kultur i filozofii” – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Józefa Wilkonia - wybitnego ilustratora, malarza, rzeźbiarza i autora scenografii, który obchodzi dziś 90. urodziny.

Józef Wilkoń, fot. Roman Zawistowski/PAP

List wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowny Panie,

jubileusz Pana urodzin jest miłą okazją do złożenia gratulacji i wyrazów najwyższego szacunku.

Pana oryginalną twórczość postrzegam w kategoriach znacznie szerszych niż wyjątkowy sukces artystyczny, będący źródłem osobistej satysfakcji. Dla mnie to przede wszystkim istotne pomnożenie dorobku polskiej kultury, która w Pana osobie znalazła swego tak niezawodnego popularyzatora i orędownika, także na arenie międzynarodowej, na której zdobył Pan wiele prestiżowych laurów.

Niezwykła siła i uroda Pana prac sprawia, że od lat są one postrzegane jako wzór doskonałości warsztatowej, wrażliwości i wyobraźni bez granic. Rzeźby, rysunki, obrazy, a także unikalne ilustracje książkowe zachęcają do duchowych wędrówek ponad granicami czasu, kultur i filozofii.

Na prostą formę z duszą mogą pozwolić sobie tylko najlepsi. Wobec takiej sztuki odbiorca nie pozostaje obojętny - konsekwentnie prowadzony artystycznym zamysłem współtworzy dzieło pełne zwrotnych emocji - odkrywając jego wewnętrzne struktury i symbole. Łącząc osobistą intymność z niezwykłą siłą oddziaływania uczestniczy Pan w niekończącej się dyskusji o roli twórcy we współczesnym świecie.

Jestem dumny, że dziś mogę złożyć serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i wielu dalszych sukcesów. Jeszcze raz dziękuję Panu za radość obcowania z pięknem.


Józef Wilkoń

Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów książek. W latach 1947–1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Swymi ilustracjami ozdobił ponad 200 pozycji dla dzieci i dorosłych przetłumaczonych na ponad 20 języków, zyskując międzynarodową sławę i otrzymując wiele laurów w Polsce i poza jej granicami.

Artysta współpracuje m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, dla którego w 2019 r. wspaniale zilustrował „Pierwsze czytanki dla…” oraz towarzyszącą mu broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, które rozdawane są w bibliotekach publicznych w całej Polsce dzieciom w wieku przedszkolnym w ramach projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek.”

Od lat jest związany z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie na wystawach systematycznie prezentuje swoje najnowsze prace. Dzieła artysty, w tym cisząca się ogromną popularnością Arka, są również stałymi elementami pejzażu radziejowickiego parku.

Współpracował z najważniejszymi polskimi wydawnictwami oraz zagranicznymi jak Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).

W latach 80. na znak protestu wobec wydarzeń w naszym kraju przestał wydawać książki w polskich wydawnictwach. Współpraca artysty z wydawnictwami zagranicznymi zaowocowała wydaniem ponad 70 pozycji.

Na początku lat 90. rzeźba stała się równie ważną dziedziną w twórczości Artysty, dla którego wszechobecną inspiracją jest przede wszystkim nieidealizowana natura. W jego pracach, które znajdują się w znaczących kolekcjach na całym świecie, przykuwa uwagę i zadziwia różnorodność form i technik.

Dorobek Józefa Wilkonia obejmuje wystawy zbiorowe i ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) "Zachęcie" NGS (Warszawa, 2006). Wśród prestiżowych nagród i wyróżnień, które otrzymał artysta są m.in. 1966 - Deutscher Jugendbuchpreis für Graphische Gestaltung, Düsseldorf 1975 - Premio Europeo, Padwa (Włochy), 1980 - Dyplom Loisirs Jeunes za najlepiej zilustrowaną książkę zagraniczną, Paryż oraz Premio Grafico na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej, Bolonia; 1991 - Grand Prix (Totem Album), Montreuil (Francja) oraz Premio Grafico na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej, Bolonia; 1984 - The Owl Prize, Tokio; 1998 - Nagroda Andersen Premio, Genewa; 2000 - Nagroda Graine de Lecteurs 2000, Arles (Francja); 2002 - Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości; 2007 -Nagroda TVP Kultura za wystawę „Arka Wilkonia” w Zachęcie; 2010 - Złote Berło - Nagroda Fundacji Kultury Polskiej; 2011: Nagroda PTWK Najpiękniejsza Książka roku 2011 „Listy Chopina” - ilustracje i projekt graficzny; Nagroda PTWK Najpiękniejsza Książka roku 2011 dla dzieci "Psie życie" oraz w 2013 za tę pozycję Nagroda Best Book Design from all over the World 2012 w Lipsku; 2014 Nagroda Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci i młodzieży; 2015 wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka obrazkowa.

Dużym wydarzeniem było wznowienie w końcu 2015 r. „Pana Tadeusza” z ilustracjami artysty. Poprzednie wydanie z 1977 r. zostało uzupełnione o nowe prace i tak jak poprzednie zyskało wielką popularność.

Za swe osiągnięcia Józef Wilkoń otrzymał m.in. w 2010 r. Krzyż Kawalerski OO Polski, a w 2006 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2019 został mu także przyznany (przez Króla Hiszpanii Filipa VI) Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej.

Zdjęcia (1)