W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Krystyny Prońko

14.01.2022

„Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla Pani wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Krystyny Prońko. Znakomita polska wokalistka jazzowa i rockowa oraz kompozytorka obchodzi dziś jubileusz 75. urodzin.

Jubileusz Krystyny Prońko fot. Marcin Kmieciński PAP

List wicepremiera prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowna Pani,

z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla Pani wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej.

Przez wiele lat twórczej aktywności zachwycała Pani słuchaczy nie tylko w Polsce, ale także podczas najważniejszych zagranicznych festiwali piosenki. Charakterystyczny tembr głosu i charyzmatyczna osobowość artystyczna ukazywały się we wspaniałych interpretacjach i repertuarze, które do dziś trwają we wdzięcznej pamięci odbiorców. Utwory takie jak „Poranne łzy”, „Jesteś lekiem na całe zło”, czy „Modlitwa o miłość prawdziwą” stały się  prawdziwymi klasykami rodzimej twórczości, stanowiąc perfekcyjne połączenie tekstu, muzyki i najwyższej próby kunsztu wykonawczego. Wśród licznych owoców dotychczasowej pracy artystycznej, nie sposób nie wspomnieć o wielkich formach muzycznych, jak  rock opera „3400 lat po Ikarze”, w której w 1978 r. zagrała Pani główną rolę, czy o współczesnych wykonaniach, choćby podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach.

Niezapomnianym momentem były lata 1980 - 1981, kiedy publiczność po raz kolejny przekonała się o Pani niezwykłym talencie i głębi znaczeń wykonywanych utworów, za sprawą wystawionego przez Teatr Muzyczny w Gdyni oratorium „Kolęda Nocka” z librettem Ernesta Brylla, do muzyki Wojciecha Trzcińskiego. Z tego właśnie dzieła pochodzi słynny „Psalm stojących w kolejce”, którego słowa stały się symbolem lat osiemdziesiątych i wybrzmiewają do dziś, przypominając o trudnej historii naszego kraju.

Na uwagę zasługuje również działalność pedagogiczna, którą realizowała Pani prowadząc klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie, a także pracując z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Świadectwem tych wyjątkowych osiągnięć były liczne nagrody przyznane na krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki, jak również uhonorowanie Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i wreszcie - odznaczenie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości w 2019 roku.

Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Pani dalszej twórczej pracy dla dobra polskiej kultury, a także dużo zdrowia, radości z każdego nadchodzącego dnia oraz wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku
Piotr GlińskiKrystyna Prońko

Krystyna Prońko - znakomita polska wokalistka jazzowa i rockowa oraz kompozytorki - Krystyny Prońko, której dokonania artystyczne mają niebagatelne znaczenie dla polskiej kultury rozpoczęła swoją muzyczną drogę w 1968 r., kiedy wraz z członkami rodziny założyła zespół „Reflex”, w którym śpiewała i grała na organach. Rok później zespół zdobył nagrodę na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu.

W latach 1975-1978 studiowała w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej. Ukończyła studia z tytułem magistra sztuki oraz nagrodą rektorską Henryka Mikołaja Góreckiego.

Rozkwit jej kariery muzycznej przypadł na lata 80. i 90. XX wieku. Do jej największych hitów należą: Jesteś lekiem na całe zło, Modlitwa o miłość prawdziwą, Poranne łzy czy Małe tęsknoty. W latach 1980-1981 współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gdyni śpiewając w oratorium „Kolęda Nocka” z librettem Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego, z którego pochodzi słynny Psalm stojących w kolejce, będący symbolem lat osiemdziesiątych.

Swoją działalność poszerzała również o pracę producenta muzycznego oraz działalność pedagogiczną, m.in. prowadząc klasę śpiewu w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie czy pracując z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Artystka była wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach piosenki, m.in. na KFPP w Opolu. Utwory Krystyny Prońko były doceniane nie tylko na polskiej scenie muzycznej, ale również na arenie międzynarodowej - zapraszana była jako gość na wydarzenia muzyczne w Czechosłowacji, ZSRR, Szwecji, NRD oraz USA.

Wśród bogatej dyskografii Krystyny Prońko znajduje się 12 albumów solowych, 2 albumy koncertowe, 9 kompilacji i ponad 10 utworów, w których występowała gościnnie.

Za wybitne osiągnięcia została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ponadto w 2019 roku została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}