W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz setnej rocznicy urodzin Pułkownika Stanisława Żurakowskiego

24.07.2020

24 lipca 2020 r. setną rocznicę urodzin obchodzi Pułkownik Stanisław Żurakowski, świadek historii ostatniego stulecia, jednym z ostatnich przedstawicieli pokolenia Polski Niepodległej okresu Dwudziestolecia międzywojennego i reprezentantów Drugiej Wielkiej Emigracji, pojałtańskiego Uchodźstwa Sprzeciwu.

Żurakowski Stanisław

Stanisław Żurakowski urodził się 24 lipca 1920 r. w Wołominie w rodzinie polskich uchodźców z Kijowszczyzny. Jego ojciec, Stanisław Ludwik (1886-1940), był prawnikiem, oficerem rezerwy WP, w okresie międzywojennym urzędnikiem państwowym, następnie samorządowym: burmistrzem Włodzimierza Wołyńskiego, Zdołbunowa i Ostroga (do 17 września 1939 r.); aresztowany przez NKWD, został zamordowany w Katyniu.

W 1939 r. Stanisław Żurakowski był uczniem gimnazjum państwowego w Ostrogu (ówczesne woj. wołyńskie). W października 1939 r. opuścił dom z zamiarem przedostania się do Wojska Polskiego we Francji. Aresztowany przez sowieckich pograniczników, w czerwcu 1940 r. skazany na 5 lat łagrów. Wywieziony do Archangielska, a stamtąd do łagru w Narjan-Mar. Pracował niewolniczo przy wyrębie lasu i budowie linii kolejowej.

We wrześniu 1941 r. został zwolniony z obozu. 28 września 1941 r., w miejscowości Tockoje, wstąpił do Wojska Polskiego (Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, późniejszy 2 Korpus Polski). Przydzielony do 16 pułku piechoty, przeorganizowanego w 16 Lwowski Batalion Strzelców 5 Kresowej Dywizji Piechoty 2 KP.

Przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu we Włoszech (1944-45). W czasie walk dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w bitwie o Monte Cassino (1944) i bitwie o Bolonię (1945). 1 stycznia 1946 r. awansowany na stopień podporucznika. W 1947 r. przybył do Wielkiej Brytanii i wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Zdemobilizowany w styczniu 1948 r. Zdecydował się pozostać na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie podjął pracę zarobkową.

Stanisław Żurakowski jest długoletnim, aktywnym działaczem szeregu emigracyjnych instytucji kombatanckich i społecznych. Od 1965 r. do dnia dzisiejszego nieprzerwanie pracuje jako wolontariusz w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego (IPMS) w Londynie – jednej z najważniejszych instytucji powojennego polskiego wychodźstwa. Niestrudzony popularyzator dziejów polskich formacji wojskowych; autor – we współpracy z Tadeuszem Kryską-Karskim – fundamentalnych opracowań: Piechota Polska (Londyn 1970-76) i Generałowie Polski Niepodległej (Londyn 1976, Warszawa 1991) oraz Listy z Kozielska Burmistrza miasta Ostroga (Londyn 1989, Biały Dunajec 2001) i wspomnień Ot, bajki... nie bajki (Londyn 1995).

W uznaniu zasług odznaczony przez Rząd RP na Uchodźstwie: Srebrnym (1968) i Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985, „za całokształt pracy niepodległościowej i społecznej w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego”). Awansowany na stopnie: porucznika (1964), kapitana (1990), majora (2000) i podpułkownika (2008) rezerwy.

Całym swoim życiem Stanisław Żurakowski zaświadcza wierność ideałom i wartościom Polski Niepodległej, był i jest przykładem patriotyzmu pozbawionego zbędnego patosu. Nestor społeczności wolontariuszy IPMS, odcisnął widoczny ślad w przedstawicielach kilku jej pokoleń bezkompromisowym dążeniem do tego, co nazywa „przyzwoitym ludzkim życiem”. Trudy walki o wolność Ojczyzny, której poświęcił lata młodzieńcze i kontynuował w życiu emigracyjnym, nigdy nie zabiły w nim nadziei na jej odzyskanie i dumy z niepodległej Polski.

 

Ad multos annos!

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}