W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”

23.01.2022

„Obchodzące jubileusz 25-lecia powstania Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka uczyniło motywem przewodnim swojego działania ochronę pamięci o ofiarach Zbrodni Piaśnickiej – największej po KL Stutthof kaźni ludności polskiej na Pomorzu w czasie II wojny światowej. Dziś chcę wyrazić podziękowanie za wieloletnią oddaną pracę członkom Stowarzyszenia, (…) którzy dbają o upowszechnianie wiedzy i upamiętnianie tych wydarzeń” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas uroczystości uhonorowania zasłużonych członków Stowarzyszenia Medalami Gloria Artis.

Jubileusz Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”

Wiceminister Sellin przypomniał, że w aktach ludobójstwa przeprowadzonych przez niemieckich funkcjonariuszy podczas krwawej Intelligenzaktion życie straciło 12-14 tysięcy osób.

Wymazanie polskości z Pomorza było podstawowym celem niemieckiego okupanta, który widział w najbardziej wpływowych polskich i kaszubskich grupach społecznych największe zagrożenie dla celów swej polityki. Dlatego Lasy Piaśnickie stały się świadkiem mordu na polskich inteligentach, działaczach politycznych, nauczycielach, przywódcach życia publicznego i gospodarczego, a także duchownych, jak bł. Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie – powiedział wiceminister Jarosław Sellin, dodając, że Zbrodnia Piaśnicka to również egzekucja dokonana na dzieciach i niepełnosprawnych Niemcach w ramach realizowanej przez III Rzeszę eutanazji, przeprowadzona z pozbawionym jakichkolwiek skrupułów cynicznym okrucieństwem.

Wiceszef resortu kultury podkreślił, że zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni było główną ideą, która towarzyszyła inicjatorom tego gremium, a Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. Zwrócił również uwagę na fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otacza pamięć tego regionu opieką instytucjonalną.

Muzeum Stutthof i jego oddział założony w 2015 r. jako Muzeum Piaśnickie w Wejherowie mają za zadanie dokumentowanie, badanie i upamiętnianie tragicznych wydarzeń martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945. Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka, podejmujące już kolejny raz inicjatywę zabezpieczenia terenu Sanktuarium Męczenników II Wojny Światowej w Lasach Piaśnickich, otrzymuje wsparcie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” – powiedział.

Dziękując za trwałą i konsekwentną pracę na rzecz upamiętniania Zbrodni Piaśnickiej, wiceminister Jarosław Sellin uhonorował Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Małgorzatę Śliwicką, pełniącą od 2010 roku funkcję prezesa Stowarzyszenia, ks. infułata Daniela Nowaka –kapelana Stowarzyszenia i inicjatora jego założenia, Andrzeja Leopolda Bratka – wiceprezesa Stowarzyszenia oraz Mirosława Lademanna – sekretarza Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka”

Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka” zajmuje się Miejscem Pamięci Piaśnica, prowadzi działania ukierunkowane na inicjowanie i wspieranie projektów zmierzających do zachowania i upamiętnienia w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, wiedzy o Ofiarach tragedii piaśnickiej – największej po KL Stutthof kaźni ludności polskiej na Pomorzu w czasie II wojny światowej i symbolicznego miejsca Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.

Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy edukacyjne, kulturalne, popularyzatorskie i promujące wiedzę o historii Polski, organizując spotkania, podczas których szerzona jest pamięć i wiedza historyczna, wystawy, wykłady. Prowadzi również badania historyczne i opracowuje oraz wydaje publikacje poświęcone Piaśnicy. Współdziała z różnymi lokalnymi podmiotami. Szczególną troską otacza Miejsce Pamięci Piaśnica, realizując projekty mające na celu renowację grobów w Lasach Piaśnickich, aby pamięć o Ofiarach Zbrodni Piaśnickiej została zachowana dla przyszłych pokoleń.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}