W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz urodzin Agnieszki Duczmal

07.01.2021

Agnieszka Duczmal – wybitna polska dyrygentka obchodzi dziś jubileusz urodzin. Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował list gratulacyjny do Jubilatki, w którym podkreślił, że „podziw świata kultury budzi fakt, iż jest nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych, w naszej części Europy orkiestr, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus”.

Jubileusz urodzin Agnieszki Duczmal fot. PAP/Adam Warżawa

List wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego

Maestra,

Wielce Czcigodna Pani Dyrektor !

proszę przyjąć moc serdecznych życzeń z okazji urodzin, do których dołączam słowa najwyższego uznania dla Pani imponujących dokonań artystycznych.

Dorobek ten już dziś ma wymiar prawdziwie historyczny. Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych, w naszej części Europy orkiestr, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Ten wspaniały Instrument wykonawczy doprowadziła Pani, poprzez swoją wytężoną, konsekwentną pracę do niezrównanej kondycji artystycznej. Niezliczone sukcesy Zespołu, zapoczątkowane zdobyciem Srebrnego Medalu Herberta von Karajana, w ciągu minionych lat przyniosły wiele satysfakcji zarówno muzykom jak i melomanom, prezentując przez kilka dekad setki koncertów, nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Do wyjątkowych osiągnięć należy zaliczyć pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną.

Szczególnej satysfakcji dostarcza moment, gdy wytrawni słuchacze, delektując się nadzwyczaj wyrafinowanym kształtem prezentowanych przez Panią dzieł, potrafią dostrzec ów, będący wyznacznikiem wyobraźni jedynie najświetniejszych wykonawców, indywidualny rys odtwórczy kreacji. Wyjątkowy charakter dźwięku, jego barwa, oryginalna architektura prezentowanych utworów, ich faktura i różnorodność zastosowanych środków artystycznego wyrazu czynią Pani wykonania zjawiskami niepowtarzalnymi, jedynymi w swoim rodzaju.

Podkreślić także należy ogromny wkład Pani i Jej Zespołu w promocję twórczości polskiej, w tym dziesiątki znakomitych prawykonań dzieł muzyki nowej, realizowanych często we współpracy z radiofoniami zagranicznymi: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz angielską BBC, kanadyjską CBC i radiofonią meksykańską.

Z wdzięcznością i uznaniem dziękując Pani, Maestra, za tak ogromny wkład w budowę kultury narodowej, życzę dalszych, równie jak dotąd wspaniałych, sukcesów artystycznych oraz samych rzeczy najlepszych w życiu osobistym.

Agnieszka Duczmal

Najsłynniejsza polska dyrygentka, urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (obecnie Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu) w klasie Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Filharmonii Poznańskiej, a następnie – w charakterze dyrygenta – została zatrudniona w Operze Poznańskiej, gdzie przygotowała m.in. polską prapremierę Snu nocy letniej B. Brittena, premierę Rigoletta G. Verdiego oraz baletu Romeo i Julia S. Prokofiewa.

Już w czasie studiów, w 1968 r., założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 r. w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.

W 1970 r. została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, a w 1975 r. uzyskała wyróżnienie w 4. Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później, wraz ze swoją Orkiestrą, zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. otrzymała tytuł „La donna del mondo” („Kobieta świata”) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Do chwili obecnej, wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia – ponad 10000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach Stereo i w kolorze oraz Goście Agnieszki Duczmal, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1 oraz godzinny program z muzyką polską dla japońskiej telewizji NHK. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz Japonii. W jej dorobku artystycznym znajdują się liczne prawykonania, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną czy prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza K. Knittla.

Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Dla swojej Orkiestry dokonała szeregu transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy M. Musorgskiego oraz utworów kameralnych J. Brahmsa, A. Brucknera, C. Debussy’ego, A. Dvořáka, S. Moniuszki, F. Schuberta, E.W. Korngolda, S. Laksa, P. Haasa, E. Elgara. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty artystyczne, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również, w formie cyklów koncertowych, działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.

Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą liczne podróże artystyczne, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Uczestniczyła w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima i Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.