W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert Gramy dla Białorusi

11.09.2020

W geście solidarności z obywatelami Białorusi, którzy upominają się o demokrację w swoim kraju, Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Telewizją Polską zorganizowało wyjątkowy koncert „Gramy dla Białorusi”. Podczas koncertu polscy i białoruscy artyści wykonają utwory Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena i innych uznanych twórców. Emisja wydarzenia odbędzie się dziś, 11 września, na antenie TVP2, TVP Kultura, TV Biełsat i TVP Polonia.

Koncert "Gramy dla Białorusi"

Wśród wykonawców zobaczymy gwiazdy polskiej estrady: Edytę Górniak, Katarzynę Cerekwicką, Stanisława Sojkę, Igora Herbuta, Kasię Moś, Janusza Radka, Reni Jusis, Sławka Uniatowskiego i Michała Gasza. Wystąpią także znani artyści z Białorusi: Volski, Weranika Kruchlowa i Kriwi, Shuma, Wiktor Szalkiewicz oraz Zmicier Wajciuszkiewicz (stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” z 2016 r.). Artystom towarzyszyć będzie Kukla Band – orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Kukli, odpowiedzialna za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia. Koncert uświetni występ pochodzącego z Białorusi Maxima Woitiuli, pierwszego tancerza Polskiego Baletu Narodowego, a dopełnieniem widowiska będą wizualizacje i nagrania z trwających na Białorusi protestów. 

Koncert „Gramy dla Białorusi” jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami z Białorusi, którzy w ostatnich tygodniach z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, domagają się demokracji i wolności, tak jak Polacy w czasach, gdy rodziła się Solidarność, a strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli. Wtedy, w 1980 roku i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, ludzie na całym świecie okazywali Polakom wsparcie i pomoc, podtrzymywali nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszym obowiązkiem jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw i przekazanie na wschód idei solidarności społecznej, która przekracza granice.  

 

Emisja koncertu „Gramy dla Białorusi” – 11 września br.: 

TVP Kultura – godz. 20.00

TV Biełsat – godz. 20.35

TVP Polonia – godz. 21.25

TVP2 - godz. 22.40