W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncerty na stadionach? Minister kultury wnioskuje o zmianę rozporządzenia

19.06.2020

Niepodległa

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wystąpił o nowelizację Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii tak, aby dopuszczało ono możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach i obiektach sportowych zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach oraz w otwartej przestrzeni bez ograniczenia liczby uczestników do 150 osób przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi ograniczeniami związanymi z wystąpieniem w Polsce stanu epidemii możliwe jest organizowanie wydarzeń o charakterze artystycznym i rozrywkowym, w tym koncertów:

- w pomieszczeniach,

- w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych,

- na otwartym powietrzu.

Określenie „w pomieszczeniach” oznacza zarówno sale koncertowe i teatralne, jak i kluby muzyczne (niebędące klubami nocnymi i dyskotekami) oraz hale widowiskowo-sportowe. Projekt nowelizacji Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii precyzuje dotychczasowe przepisy w tym zakresie. Jednocześnie dopuszcza możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach (co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności). Od 17 lipca miałyby też być dopuszczalne imprezy plenerowe z udziałem większej liczby widzów niż 150 pod warunkiem zapewnienia nie mniej niż 5m2 na osobę i wyznaczenia miejsc dla publiczności znakami poziomymi.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych z udziałem publiczności są opublikowane na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (https://www.gov.pl/web/kultura/wytyczne-dla-organizatorow-imprez-kulturalnych-i-rozrywkowych-w-trakcie-epidemii-wirusa-sars-cov-2-w-polsce).

Podstawowe wytyczne związane z organizacją wydarzeń dotyczą zachowana dystansu społecznego. W pomieszczeniach obowiązuje zasada udostępniania  widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami (tzw. szachownica). Rozwiązanie takie obowiązuje również dla amfiteatrów i muszli koncertowych, ale także dla hal widowiskowo-sportowych. Obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca lub dystansu między widzami nie dotyczy widza, który przyszedł z dzieckiem do 13. roku życia lub z osobą niepełnosprawną oraz osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Uczestników wydarzenia  obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa.

W obiektach, w których jest to możliwe należy wprowadzić podział publiczności na sekcje wpuszczane w odpowiednich odstępach czasowych. W przypadku obiektów posiadających jedno wejście – rekomendowane jest ustalenie odrębnych godzin wejścia dla poszczególnych grup osób, w przypadku obiektów posiadających więcej niż jedno wejście - podział na możliwie największą ilość wejść.

Publiczność powinna być usytuowana w odległości min. 2 metrów od sceny/artystów, w przypadku występów wokalnych – min. 6 metrów. W klubach muzycznych wykonawców wysokoemisyjnych i grających na instrumentach dętych obowiązuje zachowanie dystansu od publiczności min. 4 m. Dystans pomiędzy poszczególnymi wykonawcami powinien wynosić min. 1,5 m.

Możliwa jest również organizacja wydarzeń plenerowych na zasadach kina samochodowego z uwzględnieniem wytycznych dla tego typu imprezy (https://www.gov.pl/web/kultura/kina-plenerowe-i-samochodowe). W szczególności należy pamiętać o tym, aby widzowie pozostawali w bezpiecznej od siebie odległości, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przepisami prawa. Każdy z widzów przed, w trakcie, jak również po pokazie, powinien pozostać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. W przypadku kolejki do sanitariatów rekomenduje się, aby osoby zachowały 2-metrowy dystans od siebie.  

Wytyczne dotyczące uczestników wydarzenia – wykonawców i obsługi - zakładają stosowanie odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam, gdzie to możliwe, regularną dezynfekcję powierzchni używanych przez artystów, włącznie z dekoracjami i rekwizytami, z którymi mają bezpośredni kontakt, stosowanie indywidualnych, podpisanych mikroportów dla wykonawców czy oczyszczanie instrumentów ze skroplonego powietrza, a także dostępności środków higieny osobistej i tracking pracowników.

Nadal zakazem objęte jest prowadzenie działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek oraz klubów nocnych.

W restauracjach i lobby hoteli obowiązują zasady analogiczne do pomieszczeń zamkniętych - udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc. W części gastronomicznej obowiązują wytyczne dla gastronomii https://www.gov.pl/web/rozwoj/gastronomia. GIS nie rekomenduje organizowania koncertów wokalnych w przestrzeniach gastronomicznych.

Większość wytycznych dla ww. form działalności artystycznej i rozrywkowej została umieszczona w Wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 https://www.gov.pl/web/kultura/wytyczne-dla-organizatorow-imprez-kulturalnych-i-rozrywkowych-w-trakcie-epidemii-wirusa-sars-cov-2-w-polsce oraz zapisach wideokonferencji Instytutu Teatralnego i Instytutu Muzyki i Tańca (https://imit.org.pl/programy/inne/4443). 

Jednocześnie MKiDN w porozumieniu Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Instytutem Muzyki i Tańca deklaruje gotowość zorganizowania sesji pytań i odpowiedzi w formule wideokonferencji, podczas której przedstawiciele GIS odpowiedzą bezpośrednio na pytania i wątpliwości organizatorów koncertów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}