W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Sybilla 2021. Grand Prix dla Zamku Królewskiego na Wawelu za wystawę „Wszystkie arrasy króla”

27.09.2022

„Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od lat najważniejszym konkursem dla polskich muzeów. Jego cel stanowi nie tylko wybór i nagradzanie najlepszych wydarzeń muzealnych danego roku i ich twórców, ale również diagnozowanie zmian i trendów, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie, oraz wyznaczanie i promowanie dobrych praktyk w działaniach muzealnych” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas gali wręczenia nagród w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, która odbyła się w poniedziałek w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nagrodę Grand Prix Konkursu otrzymał Zamek Królewski na Wawelu za wystawę „Wszystkie arrasy króla”. Wśród nagrodzonych są także: Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Konkurs Sybilla 2021. Grand Prix dla Zamku Królewskiego na Wawelu za wystawę „Wszystkie arrasy króla”. Fot. Bartosz Bajerski

Wicepremier docenił pracę muzealników i zauważył, że pomimo pandemii koronawirusa, muzea prowadziły wiele wartościowych projektów naukowo-badawczych oraz zorganizowały wiele doskonałych wystaw czasowych, których powstawanie wiązało się ze złożoną i długotrwałą pracą, angażującą zespół całego muzeum, specjalistów różnych dziedzin.

Szczególnie warto podkreślić osiągniecia mniejszych muzeów, których projekty prezentują często bardzo wysoki poziom, w niczym nieustępujący tym zrealizowanym przez największe instytucje zlokalizowane w dużych ośrodkach i dysponujące znacznie większymi zasobami – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury odniósł się również do statystyk dotyczących liczby odwiedzających muzea.

Chciałbym także zwrócić uwagę na gwałtownie wzrastającą frekwencję w muzeach, która obecnie niejednokrotnie przewyższa tę odnotowywaną w roku 2019. Okazuje się, że polska publiczność nie tylko nie odwróciła się od tradycyjnych form korzystania z oferty kulturalnej, w tym muzealnej, ale korzysta z niej bardziej intensywnie – zauważył wicepremier, wskazując na wysoką jakość oferty przygotowywanej przez wysokiej klasy fachowców jako przyczynę wzrostu zainteresowania muzeami.

Na zakończenie minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się do laureatów i wyróżnionych, którym podziękował za trud włożony w realizację projektów.

Laureaci Konkursu Sybilla 2021

Od ponad czterdziestu lat wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach. W tym roku Jury, które obradowało pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej, przyznało nagrody i wyróżnienia następującym laureatom:

Nagroda GRAND PRIX

  • Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki – wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”

 

Kategoria KONSERWACJA I OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY

NAGRODA

  • Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina – W poszukiwaniu straconego dźwięku. Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Zespół dworski w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
  • Muzeum w Raciborzu – Konserwacja zewnętrznej drewnianej i polichromowanej trumny sarkofagowej z egipskiego kompleksu sarkofagowego z XXII Dynastii ze zbiorów Muzeum w Raciborzu

 

Kategoria EDUKACJA

NAGRODA

  • Muzeum Miasta Gdyni – Rok Tadeusza Wendy. Projekt edukacyjny w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy
  • Muzeum Kinematografii w Łodzi – Polski punkt widzenia – Malarskość Filmu 3.0

 

Kategoria PROJEKTY NAUKOWO-BADAWCZE 

NAGRODA

  • Muzeum Sztuki w Łodzi – Awangardowe Muzeum

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Mogiłki pogranicza. Weryfikacja cmentarzysk ze stelami wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego
  • Muzeum Zamkowe w Malborku – Styl piękny w redakcji czeskiej – rzeźba kamienna z lat 1380-1400 w Prusach

 

Kategoria NOWE I ZMODERNIZOWANE WYSTAWY STAŁE

NAGRODA

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Miasto-Moda-Maszyna

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Hutnictwa – Królestwo Żelaza
  • Muzeum Pamięci Sybiru – Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru

 

Kategoria WYSTAWY CZASOWE 

NAGRODA

  • Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki – Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu "Rogate Serce"
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu – Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza

 

Kategoria ZARZĄDZANIE

Nagrody i wyróżnień nie przyznano

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}