W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje społeczne w sprawie cyfrowego dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego

30.07.2020

Zapraszamy do udziału w publicznych konsultacjach w sprawie możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe dla sektora dziedzictwa kulturowego prowadzonych przez Komisję Europejską. Konsultacje, które potrwają do 14 września br., skierowane są nie tylko do organów administracji państwowej i instytucji kultury, ale także do jednostek pozarządowych, interesariuszy technologicznych zajmujących się szeroko rozumianymi badaniami oraz świadczeniem usług w zakresie TIK, jak i obywateli.

Kultura Cyfrowa, fot. Danuta Matloch

W dobie przyspieszonej globalnej transformacji cyfrowej, zdigitalizowane zasoby dziedzictwa kulturowego udostępniane online są cennymi materiałami do celów edukacji, rozrywki i dalszego ponownego wykorzystania przez obywateli.

Co więcej, pandemia COVID-19 doprowadziła do zakłócenia tradycyjnego sposobu funkcjonowania sektora kultury, sprawiając, że cyfrowa transformacja instytucji dziedzictwa kulturowego jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej.

Podczas gdy niektórym instytucjom dziedzictwa kulturowego udało się wykorzystać nowoczesne technologie i przekształcić kryzys w nowe możliwości twórczej ekspresji oraz większego zaangażowania i poszerzenia grona odbiorców, inne zostały poważnie dotknięte.

Dlatego niezbędne jest zapewnienie, aby w dobie obecnej transformacji społeczeństwa i gospodarki sektor dziedzictwa kulturowego był wyposażony w najlepsze narzędzia, zasoby, wiedzę  i umiejętności, aby w pełni wykorzystać  potencjał transformacji cyfrowej.

W związku z powyższym zapraszamy do udziału w publicznych konsultacjach w sprawie możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe dla sektora dziedzictwa kulturowego prowadzonych przez Komisję  Europejską.

Zebrane opinie zostaną wykorzystane w rewizji Zalecenia z 2011 r. w sprawie digitalizacji i dostępności online materiałów kulturowych i ochrony zasobów cyfrowych oraz kształtowaniu polityki jak i priorytetów finansowania działań podejmowanych w sektorze kultury zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym w nadchodzących latach.

Więcej na temat konsultacji: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/public-consultation-opportunities-offered-digital-technologies-culture-heritage-sector

Bezpośredni link do kwestionariusza: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/DIGCULT2020