W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura Dostępna w Internecie

Kultura Dostępna w internecie

Internet stał się ważnym medium ułatwiającym kontakt z kulturą i informacją. Bez wychodzenia z domu, o każdej porze, legalnie i bez ponoszenia kosztów każdy może stać się uczestnikiem wydarzenia kulturalnego - koncertu, seansu filmowego, spektaklu teatralnego i operowego czy muzealnej wystawy.  Ilość materiałów w sieci cały czas rośnie. W efekcie - poszerza się dostęp do kultury dla osób, które bez sieci nie mają - z rozmaitych przyczyn – możliwości osobistego w niej uczestnictwa. Wpisuje się to w realizowany przez MKiDN program KULTURA DOSTĘPNA.

W zasobach Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajduje się obecnie aż 7, 5 tys. materiałów audiowizualnych, a do końca roku będzie ich 15 tys. Dotyczą one różnych dziedzin sztuki i są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Można obejrzeć 200 koncertów (m.in. Krzysztofa Pendereckiego na EKK; w ramach Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego czy Festiwalu Szalom na Szerokiej, ale też muzyka popularna - Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk, Kazik na żywo) i wysłuchać 370 audycji radiowych ( m.in. słuchowiska z cyklu Teatr Polskiego Radia). Do wyboru jest
160 animacji ( „Narodziny Ziemi” Stefana Szwakopfa; „Przygoda marynarza” Witolda Giersza; „Halo jestem tutaj” Zofii Ołdak), 800 dokumentów ( m.in. Małgorzaty Dziewulskiej o Jerzym Grotowskim czy szkolne etiudy Piwowskiego, Kieślowskiego, Osieckiej), 50 spektakli teatralnych ( „Wymazywanie” w reż. Krystiana Lupy; „Burza”, „(A)pollonia” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego; „2007: Macbeth” w reż. Grzegorza Jarzyny) i operowych ( „Król Roger”
i „Orfeusz i Eurydyka” w reż. Mariusza Trelińskiego) oraz 35 filmów fabularnych ( „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego; „Dług” Krzysztofa Krauze; „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego; „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego).

Internet jest także wirtualną czytelnią, m.in. dzięki POLONIE, w której znajduje się ok. 600 tys. obiektów (każdego dnia liczba ta zwiększa się o około 2 tys.). Najczęściej oglądany to „Rozmowy podręczne dla podróżujących do Londynu Polaków”, a najczęściej dodawany do ulubionych - „Podręcznik do nauki kaligrafii dla użytku szkolnego”. Ostatnio dodane kolekcje to wszystkie dzieła Aleksandra Fredry, książki, listy i rysunki Witkacego, rękopisy i rysunki Baczyńskiego, dzieła Bronisława Piłsudskiego, ale także dawne podręczniki wychowywania psów. Ponad 60% obiektów to domena publiczna, można je pobierać w najwyższej jakości, dowolnie wykorzystywać i przerabiać. POLONA cieszy się ogromną popularnością- od początku 2015 r. zanotowano około 5 mln odsłon, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego stanowi wzrost o prawie 100%.

Bez wychodzenia z domu można się również przenieść do muzeum. Obecnie udostępnionych w sieci jest 200 tys. obiektów, do 2020 r. będzie ich 600 tys. Najwięcej danych prezentuje dziś Muzeum Narodowe w Krakowie – ponad 100 tys. rekordów, w tym 60 tys. z odwzorowaniami (największy zasób spośród wszystkich muzeów w Polsce), Muzeum Narodowe w Warszawie – 18 tys. i Muzeum Sztuki w Łodzi – 6 tys.

Dzięki możliwościom, jakie stwarza internet, można także w wygodny sposób przeszukiwać archiwa.  Narodowe Archiwum Cyfrowe chce zwiększyć dostępność i zainteresowanie źródłami archiwalnymi, wykorzystując techniki cyfrowe. Szukajwarchiwach.pl zawiera już 14 mln skanów dokumentów, do końca 2015 r. będzie ich dodatkowe 4 mln. Serwis ma już 1,1 mln unikalnych użytkowników. Audiovis.nac.gov.pl udostępnia natomiast 210 tys. fotografii; korzysta z niego aż 2,5 mln użytkowników.

Prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza serwis culture.pl to codziennie aktualizowany wybór najciekawszych wiadomości o polskiej kulturze, szczególnie o jej obecności za granicą. Informacje są dostępne w języku angielskim, polskim i rosyjskim.  

Z serwisu korzysta ponad 3 mln internautów z całego świata. Do tej pory ukazało się w nim ponad 45 tys. artykułów, galerii zdjęć i materiałów wideo; portal tworzy ponad 43  tys. rekordów, ponad 2 tys. galerii fotografii i ponad tysiąc autorskich filmów wideo. 

Materiały porządkują zakładki tematyczne poświęcone najważniejszym dziedzinom kultury; obok tradycyjnych dużym zainteresowaniem cieszą się zakładki poświęcone designowi, architekturze, komiksowi, tańcowi oraz kuchni.

{"register":{"columns":[]}}