W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura Inspirująca – wyniki naboru

30.03.2020

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dofinansowania w ramach programu Kultura inspirująca. Na realizację 31 projektów przeznaczono 5 500 000 zł. Celem programu jest m.in. budowanie wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, otwartego na międzykulturowy dialog oraz świadomego swojego wielowiekowego dziedzictwa.

Grafika - na środku napis Kultura Inspirująca na białym polu w tle dziewczęta tańczące w ludowych strojach

Mając świadomość sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym a przede wszystkim ograniczenia działalności instytucji kultury będziemy wprowadzać elastyczne podejście do realizacji zadań i rozliczania projektów. Kwestie dotyczące możliwości realizacji dofinansowanych projektów, będziemy rozpatrywać indywidualnie, poszukując najlepszych rozwiązań w tym trudnym czasie.

Program Kultura Inspirująca

Program jest jednym z fundamentów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą, projektu strategicznego, realizowanego w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i koordynowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Dofinansowanie w ramach inicjatywy można otrzymać na realizację następujących zadań: projekty promujące polską kulturę, skierowane do odbiorcy zagranicznego i realizowane poza granicami RP, pobyty zagranicznych pracowników polskich instytucji kultury w instytucjach partnerskich oraz wizyty studyjne, tj. przyjęcie zagranicznych gości przez polskie instytucje kultury lub grupy instytucji w ramach rozwoju współpracy oraz realizacji wspólnych projektów.

Przykłady projektów, które zostaną zrealizowane w ramach „Kultury inspirującej” 2020:

  • Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku zrealizuje projekt wystawa „ZIEMIA FERDYNANDA RUSZCZYCA”. Planowane przedsięwzięcie wpisuje się w program obchodów Roku Ferdynanda Ruszczyca, ogłoszonego na Białorusi i wpisanego na listę rocznic UNESCO w latach 2020-2021. Dzięki wystawie społeczeństwo Białorusi będzie mogło zapoznać się z twórczością artysty uniwersalnego, którego sztuka jest kierowana do różnych odbiorców, niezależnie od ich pochodzenia. Na zrealizowanie projektu przeznaczono 213 200 zł.
  • Dzięki dofinansowaniu w kwocie 440 00 zł Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z AFI - Alliance For Innovation w USA zrealizuje projekt „Chopin inspires. The space concert”. Celem koncertów jest polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie edukacji. To również promocja polskiej kulturę na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, a zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina. Podczas koncertów będzie prezentowany film nakręcony w kosmosie do muzyki kompozytora przez astronautę polskiego pochodzenia George'a Zemke.
  • Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie 689 400 zł na realizację projektu „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918”. Projekt powstał we współpracy z William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, a jego celem jest powstanie pierwszej na świecie wystawy popularyzującej sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski w Londynie wraz z wydaniem pierwszej międzynarodowej publikacji poświęconej w całości tematyce polskiej sztuki stosowanej, rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski.
  • "Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych" wraz ze strategicznymi partnerami w Gruzji, Międzynarodowym Festiwalem Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi oraz Międzynarodowym Festiwalem Animacji w Nikozi planują przegląd polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Na zrealizowanie projektu przeznaczono 200 000 zł.
  • Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z The Frick Collection (Nowy Jork), Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork), National Gallery of Art (Waszyngton), Museum of Fine Arts (Boston) oraz Isabella Stewart Gardner Museum (Boston) Aarhus, ARoS Kunstmuseum zrealizuje projekt „Za oceanem. Wizyty studyjne pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie w muzeach Nowego Jorku, Waszyngtonu i Bostonu". Celem projektu jest promocja działalności MNW, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie długoterminowych kontaktów. Na projekt przeznaczono 114 800 zł.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą dofinansowanych projektów dostępną tutaj.

Materiały

Lista dofinansowanych projektów
LISTA​_DOFINANSOWANYCH​_PROJEKTÓW​_FORMAT​_PDF​_do​_publikacji.pdf 0.40MB