W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Leonardiana w kolekcjach polskich” – wyjątkowa wystawa w Muzeum w Wilanowie

03.12.2019

- To ważna, ciekawa wystawa o związkach różnych dzieł sztuki z polskich muzeów z Leonardem da Vinci - powiedział dziś wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który wraz z wiceministrem Jarosławem Sellinem wziął udział w wernisażu wystawy „Leonardiana w kolekcjach polskich” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na wystawie prezentowanych jest 39 obiektów, w tym 6 obrazów (na płótnie, desce i pergaminie) oraz grafiki i rysunki korespondujące formalnie i treściowo z niezwykłym obrazem „Zbawiciel Świata" „(Salvator Mundi)" ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stanowiącym centralny punkt ekspozycji. Wystawę można będzie oglądać od jutra.

„Leonardiana w kolekcjach polskich” – wyjątkowa wystawa w Muzeum w Wilanowie, fot Danuta Matloch

„Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie skarby są w naszych muzeach”

- Nie trzeba być historykiem sztuki, aby znać Leonarda da Vinci i jego osiągnięcia w wielu dziedzinach (...) Właściwie każdy ślad twórczości Leonarda jest naznaczony tym znakiem geniuszu, stąd świat kultury zawsze tak żywo reaguje na każdą wzmiankę o jego dziełach, zarówno tych autentycznych, jak i tych domniemanych. 500. rocznica śmierci Leonarda jest doskonałą okazją przypomnienia polskiej publiczności o dziełach sztuki będących wynikiem fascynacji innych artystów jego twórczością albo pochodzących gdzieś z okolic Leonarda oraz równie wielkiej chęci posiadania tych dzieł przez kolekcjonerów - powiedział podczas wernisażu prof. Piotr Gliński.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie skarby są w naszych muzeach. Okazuje się, że tu, w Wilanowie, mamy pracę, która w 20 proc. - jak mówią specjaliści - jest obrazem Leonarda da Vinci. Tak to kiedyś bywało, że obrazy były malowane zespołowo, były inspirowane, były pracownie wokół Leonarda. I ten obraz, który przypomina bardzo tematem słynne dzieło Salvator Mundi, zakupione do Abu Dhabi za 450 mln dolarów, jest w zasadzie obrazem porównywalnym. Ten nasz z kolei został zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego za 300 guldenów w złocie, co w dzisiejszych sumach byłoby ok. 25 mln dolarów – powiedział minister kultury.

- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę i ten cały cykl. To pierwsza wystawa, która pokazuje jak fascynującym zadaniem jest praca historyków sztuki, jak to może być ciekawe i jak jest ważne dla kultury i tożsamości. Tego typu ekspozycje mają olbrzymi walor edukacyjny - dodał prof. Piotr Gliński.

„Leonardiana w kolekcjach polskich”

Wystawa Leonardiana w kolekcjach polskich w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwiera cykl pt. Co jest czym: oryginał, replika, kopia, ukazujący dzieła z historycznej kolekcji wilanowskiej w kontekście zainteresowań i fascynacji kolekcjonerskich w Polsce. Pierwsza prezentacja z tego cyklu jest poświęcona inspiracjom twórczością Leonarda da Vinci, przypomina również o problemie rozproszenia polskich historycznych prywatnych kolekcji dzieł sztuki, ciągle wymagającym pogłębionych interdyscyplinarnych badań.  

„Zbawiciel Świata” („Salvator Mundi”) centralnym punktem wystawy

Na wystawie prezentowanych jest 39 obiektów, w tym 6 obrazów (na płótnie, desce i pergaminie) oraz grafiki i rysunki korespondujące formalnie i treściowo z niezwykłym obrazem Zbawiciel Świata (Salvator Mundi) ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stanowiącym centralny punkt ekspozycji. Współcześnie znanych jest kilkanaście wersji obrazów o takiej kompozycji, powstałych w XVI w. Wilanowski obraz stanowi od dłuższego czasu przedmiot badań historycznych i konserwatorskich realizowanych we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce i zagranicą. 

Salvator Mundi, zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego w latach 90. XVIII w., był w momencie nabycia uznawany za oryginalne dzieło Leonarda da Vinci. Wystawa jest więc także głosem w dyskusji na temat procesu kolekcjonowania postrzeganego jako działalność twórcza.

Leonardo da Vinci – artysta genialny

Na całym świecie celebruje się rocznicę pięćsetlecia śmierci Leonarda da Vinci, artysty genialnego, uważanego za jednego z najbardziej wszechstronnych twórców w dziejach świata. Wystawa odwołuje się do jego dziedzictwa (rozumianego jako dziedzictwo idei, form i warsztatu mistrza), a także inicjuje nowe obszary badawcze, pokazując zarówno niezwykłe dzieła, jak i historię oraz konteksty ich nabycia. Elementem ekspozycji jest również prezentacja zaawansowanych technologicznie metod badania obrazów oraz sposobów oceny ich wieku.

Wystawa jest dostępna dla publiczności od 4 grudnia 2019 r. do 15 października 2020 r.

 

Zdjęcia (7)