W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List intencyjny ws. organizacji koncertu z okazji 40-lecia NSZZ "Solidarność" podpisany

13.01.2020

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, prezes TVP Jacek Kurski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podpisali dziś w Warszawie list intencyjny ws. organizacji koncertu z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Do podpisania listu doszło na PGE Narodowym w Warszawie, gdzie na 29 sierpnia zaplanowany jest koncert. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. prezes Grupy Kapitałowej PGE Henryk Baranowski oraz prezes PGE Narodowego Włodzimierz Dola.

Podpisany list intencyjny ws. organizacji koncertu z okazji 40-lecia NSZZ "Solidarność", fot. Danuta Matloch

Wielki koncert na PGE Narodowym transmitowany przez TVP

Wiceminister kultury przypomniał, że rząd przy okazji różnych rocznic „okrągłych, ważnych, narodowych, państwowych stara się też organizować jakąś ofertę dla ludzi, żeby poza celebrą oficjalną, państwową były wydarzenia o charakterze kulturalnym przy okazji przypominające istotę tych rocznic”.

40. rocznica „Solidarności” też na taką formą upamiętnienia zasługuje - ocenił wiceminister Jarosław Sellin.

Jak mówił, „jest o czym opowiadać, o tej naszej drodze do wolności najnowszej, która właśnie się zaczęła od opozycji demokratycznej lat 70., która zaowocowała „Solidarnością” w 1980 roku, walką przez całe lata 80. i zwycięstwem, bo to, co się stało w 1989 roku i w latach późniejszych, to było zwycięstwo polskich dążeń do wolności, do niepodległości i warto o tym opowiedzieć w formie wydarzenia kulturalnego”.

Dlatego 29 sierpnia na PGE Narodowym wielki koncert z możliwością obejrzenia go na żywo, ale też transmitowany przez telewizję publiczną, opowiadający tę historii - podkreślił.

„Chcemy, aby to wydarzenie było szczególne”

My, jako ludzie Solidarności wiemy, że dla wielu Polaków, a szczególnie dla członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” bardzo ważnym wydarzeniem będzie rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, a tym samym powstanie NSZZ „Solidarność”. Tym bardziej się cieszę i jestem dumny z tego, że możemy spotkać się, tutaj, na Stadionie Narodowym podpisując ten list intencyjny, bo chcemy, aby to wydarzenie było szczególne. Aby to była wigilia tych rocznic w Szczecinie, Gdańsku, w Jastrzębiu, Katowicach i w wielu zakątkach naszej ukochanej ojczyzny - powiedział przewodniczący Duda.

Dlatego 29 sierpnia, odbędzie się wielkie przedstawienie, wielkie widowisko, wielki koncert. Chcemy być w tym dniu razem - podkreślił.

Zapowiedział także, że koncert zostanie poprzedzony przemarszem z Placu Piłsudskiego i piknikiem rodzinnym.

Powstanie NSZZ „Solidarność”

40 lat temu, 17 września 1980 r., przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" – jednego ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej. Na czele Krajowej Komisji Porozumiewawczej stanęli: Lech Wałęsa jako przewodniczący oraz Andrzej Gwiazda. Marian Jurczyk został przewodniczącym Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie.

 

Źródło: /PAP, MKiDN/

Zdjęcia (5)