W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku, spoczął na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku

05.12.2022

„Mieczysław Jałowiecki zmarł w marcu 1962 roku w Wielkiej Brytanii – z dala od kraju, któremu tak wiernie służył. Po ponad stu latach od czasu swojej pierwszej misji śp. Mieczysław Jałowiecki powraca do Gdańska, do polskiego Gdańska. Mam nadzieję, że dzisiejszy pochówek i towarzyszące mu uroczystości przypomną jego misję wszystkim Polakom” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin podczas uroczystości pogrzebowych Mieczysława Jałowieckiego oraz jego żony Zofii. Szczątki polskiego dyplomaty zostały pochowane się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku, spoczął dziś na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku, fot. PAP/Jan Dzban

Wiceminister przypomniał, że w nominacji wydanej Mieczysławowi Jałowieckiemu 28 stycznia 1919 r. przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Ignacego Jana Paderewskiego napisano: „Pan Mieczysław Jałowiecki udaje się do Gdańska jako Delegat Rządu Polskiego, celem podjęcia wszystkich czynności, jakie okażą się potrzebne celem zorganizowania odbioru transportów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby nadchodzących z Ameryki i skierowania ich dalej do Polski”.

Sekretarz stanu w MKiDN wskazał, że misja Mieczysława Jałowieckiego pełniona dla Rzeczypospolitej w Gdańsku wymagała odwagi i poświęcenia, ale także uporu i sprytu.

Pamiętajmy, że były to pierwsze dni na nowo niepodległej Polski, w których jej los i jej granice nie były jeszcze przesądzone. Dla Mieczysława Jałowieckiego niepodległość była zadaniem, któremu starał się sprostać najlepiej jak potrafił. To dzięki zakupom ziemi i nieruchomości dokonywanym przez niego na Półwyspie Westerplatte mogła powstać Wojskowa Składnica Tranzytowa, pełniąca strategiczną rolę do 1939 roku – podkreślił Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury przypomniał, że II Rzeczpospolita doceniła służbę Mieczysława Jałowieckiego nadając mu w 1924 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Śp. Mieczysław Jałowiecki zmarł w marcu 1962 roku w Wielkiej Brytanii, z dala od kraju, któremu tak wiernie służył. Mam nadzieję, że dzisiejszy pochówek i towarzyszące mu uroczystości przypomną jego misję wszystkim Polakom, a w szczególności mieszkańcom Pomorza i Gdańska – zakończył wiceminister.

Zapomniany grób Mieczysława Jałowieckiego odnaleziono kilka miesięcy temu na londyńskim Elmers End Cemetery w Beckenham. O sprowadzenie jego szczątków do Polski od miesięcy zabiegał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.


Mieczysław Jałowiecki

Urodzony 2 grudnia 1876 w majątku Syłgudyszki na Auksztocie (Litwa), zmarł 10 marca 1962 w Beckenham (Wielka Brytania). Polski arystokrata, aktywny orędownik sprawy polskiej w Gdańsku. Przed wybuchem II wojny światowej, jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA. Od 1919 r. organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był również członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1939 r., po wybuchu II wojny światowej, wraz z tłumami uchodźców dotarł do Wilna. Następnie przez Litwę dostał się do Rygi na Łotwie, stamtąd – do Szwecji, by ostatecznie dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}