W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwestionuje decyzje dotyczące prac budowlanych przy Pałacu Branickich

22.11.2019

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia lub zmiany ostatecznej decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pozwalającej na prowadzenie robót budowlanych przy Pałacu Branickich w Warszawie. Decyzja o wszczęciu postępowania została podjęta ze względu na zgłoszone przez Główną Komisję Konserwatorską zastrzeżenia do trwającej przebudowy i rozbudowy zabytkowego pałacu.

Pałac Branickich w Warszawie fot. Danuta Matloch

Historia decyzji dotyczących przebudowy Pałacu Branickich

Z powodu licznych kontrowersji związanych z pracami budowlanymi prowadzonymi przy Pałacu Branickich, z inicjatywy Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceminister kultury prof. IH PAN Magdaleny Gawin odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Konserwatorskiej. Przedmiotem spotkania były decyzje wydane w tej sprawie przez Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsza z decyzji, wydana 5 grudnia 2016 r. przez Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasuckiego, dotyczyła pozwolenia na przebudowę i rozbudowę Pałacu Branickich, w tym m.in. na montaż okien w połaci dachu oraz lokalizację szklanego pawilonu przy wschodnim skrzydle pałacu. Druga, wydana 19 kwietnia 2019 r. przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Jakuba Lewickiego, dotyczyła budowy świetlika nad kondygnacją podziemną na wewnętrznym dziedzińcu pałacu oraz zmiany wymiarów pawilonu szklanego przy wschodnim skrzydle.

Główna Komisja Konserwatorska negatywnie oceniła zaproponowane rozwiązania architektoniczne dotyczące m.in. lokalizacji otworów okiennych w dachu pałacu, realizacji świetlika na dziedzińcu pałacowym i szklanego pawilonu przy wschodnim skrzydle pałacu.

 

Podjęte działania

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego posiada narzędzia prawne w zakresie wzruszenia pozwolenia wydanego przez organ ochrony zabytków I instancji. Jednak postępowanie w sprawie uchylenia lub zmiany pozwolenia nie może być wszczęte po upływie 2 lat od dnia, w którym to pozwolenie stało się ostateczne.

W związku z powyższym Generalny Konserwator Zabytków prof. IH PAN Magdalena Gawin, działając z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiadomiła o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie uchylenia lub zmiany ostatecznej decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 19 kwietnia 2019 r., pozwalającej Miodowa Property Sp. z o.o. na zmianę funkcji kondygnacji podziemnej oraz zmianę wymiarów pawilonu szklanego przy Pałacu Branickich i Pałacu Szaniawskich w Warszawie.

 

Wartości zabytkowe Pałacu Branickich

Pałac Branickich w Warszawie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego ulicy Miodowej. Jest to jeden z przykładów udanej odbudowy polskiego dziedzictwa kultury po II wojnie światowej. Pałac Branickich znajduje się w ścisłym centrum historycznego Miasta Warszawy, w granicach Pomnika Historii (od 1994 r.) oraz w strefie buforowej historycznego centrum Warszawy wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa w 1980 r.

{"register":{"columns":[]}}