W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury odebrał klucze do Muzeum Domu Rodziny Pileckich

06.10.2019

- To jest dzień znamienny i wzruszający - mówił wicepremier Piotr Gliński w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie odebrał dziś klucze do Muzeum Domu Rodziny Pileckich. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że "jest to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, historii jego rodziny".

Muzeum Dom Rodziny Pileckich, fot Danuta Matloch

- Tutaj będzie prezentowana historia Rotmistrza Pileckiego. Krwawa, tragiczna, straszna historia tej ziemi w czasie II wojny światowej. Chcemy, by prawda była znana, bo przyszłość musimy budować na prawdzie - wskazał wicepremier.

Wicepremier Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi dziękowali także nieobecnej na uroczystości wiceminister kultury Magdalenie Gawin, która jest inicjatorką powstania placówki.

W chwili obecnej trwają intensywne prace nad ukończeniem wystawy stałej, która stanowić będzie zwieńczenie przygotowań do otwarcia Muzeum Domu Rodziny Pileckich dla szerokiego grona odbiorców, zarówno ze społeczności lokalnej, krajowej jak i gości zagranicznych. Na szczególne uznanie zasługuje wrażliwość i wnikliwość autorów projektu architektonicznego  dla stworzenia ram dla opowieści o legendarnej, heroicznej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego w relacji z atmosferą jego domu, miejsca pogodnego, kameralnego i skromnego. Skala zaproponowanej dobudowy nie konkuruje z zachowanym domem rodzinnym żony Rotmistrza, ale nie jest też tylko „architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu –, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z działalnością statutową i kulturalną muzeum. Niewielki dom pozostaje w centrum założenia jako najważniejszy element. W tej części znajdować się będzie wystawa stała. 

W  uroczystości przekazania kluczy do pierwszej instytucji muzealnej w Ostrowi Mazowieckiej – utworzonej staraniem miejscowego samorządu przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - uczestniczyli również m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, starosta powiatu ostrowskiego Zbigniew Chrupek, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, przedstawiciel Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Tadeusz Łuniewski, projektanci Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj z BDR Architekci.

W maju 2016 r. Ostrów Mazowiecka zakupiła nieruchomość wraz rodzinnym domem żony rtm. Witolda Pileckiego, Marii Pileckiej (z Ostrowskich). Muzeum zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka z dnia 20 kwietnia 2016 roku. Tą samą uchwałą Rada Miasta nadała statut Muzeum. W grudniu 2016 r. zakupiona nieruchomość została nieodpłatnie przekazana Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. 27 grudnia 2016 r. umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. W lipcu 2017 roku został ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną siedziby Muzeum - Domu Rodziny Pileckich. Autorami zwycięskiego projektu została spółka BDR Architekci. W wyniku postępowań przetargowych wykonawcą realizującym zwycięską koncepcję architektoniczną muzeum została spółka ZKM-ASIS z Białegostoku. Obecnie na mocy aneksu z 11 lipca 2019 r. muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a umowa z Ministrem w sprawie współprowadzenia Muzeum - Domu Rodziny Pileckich została przedłużona do 2030 roku.

 

Źródło: MKiDN/PAP

 

 

Zdjęcia (1)