W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury odznaczył Mariusza Pilawskiego Medalem Gloria Artis

21.09.2019

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odznaczył w piątek aktora i reżysera Mariusza Pilawskiego, związanego z Teatrem Małym, działającym od 2009 roku w łódzkiej Manufakturze, Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wyróżnienie przyznano w uznaniu za "działalność teatralną w założonym w 2009 roku Teatrze Małym w Manufakturze oraz krzewienie idei teatru od 1982 roku". Minister kultury wręczył je podczas uroczystej premiery "Antygony", która uświetniła 10-lecie istnienia tej prywatnej łódzkiej sceny.

Minister kultury odznaczył Mariusza Pilawskiego Medalem Gloria Artis, fot Danuta Matloch

„Stworzył Pan prawdziwą instytucję kultury”

Minister kultury Piotr Gliński, wręczając artyście odznaczenie podkreślił, że stworzył on prawdziwą instytucję kultury.

- Stworzył pan instytucję, a instytucja to jest taka rzecz, która kreuje i utrwala wartości. Za to panu bardzo dziękujemy. To jest urzędowa czynność, ale pan Mariusz jest właśnie urzędem kultury w Łodzi – powiedział Piotr Gliński.

Jak dodał wicepremier, bardzo cieszy go fakt, że tego typu inicjatywy i stowarzyszenia kultury potrafią się utrzymać.

- Dobrze, że są one wspierane przez wielu ludzi dobrej woli i instytucje – mówił Piotr Gliński.

Pilawski, odbierając wyróżnienie, podkreślił, że jubileusz teatru nie byłby możliwy bez pomocy wielu osób.

- Z tym medalem po Piotrkowskiej paradować nie będę, ale jego miniaturkę wepnę w ten mój najdroższy, jaki mam garnitur. Natomiast ten medal ofiaruję mojej mamie, która siedzi na widowni i mojej żonie Marzenie, z którą poznaliśmy się zaczynając budować ten teatr – powiedział założyciel i dyrektor łódzkiego Teatru Małego.

Mariusz Pilawski

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Małego w Manufakturze. Prezes Stowarzyszenia Komedia Łódzka im. Ludwika Benoit oraz pomysłodawca i założyciel Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi (2009) .

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta i felietonista. Debiutował w 1982 roku na deskach Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie w sztuce Na dnie M. Gorkiego. W 1991 roku debiutował jako reżyser teatralny spektaklem pt.: „Mąż od biedy albo 100 lat temu w teatrze”, którego premiera odbyła się na Małej scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Na deskach tego teatru występował w sumie przez 12 sezonów. W 2012 roku będzie obchodził 30-lecie pracy artystycznej. Występował na scenach teatrów w Toruniu, Warszawie, Bydgoszczy, Tarnowie i Płocku. Wielokrotnie współpracował z młodzieżą jako animator amatorskiego ruchu teatralnego. Był także reżyserem dubbingu (36 odcinków serialu animowanego Widget). 

Ma na swoim koncie około czterdziestu ról teatralnych i około pięćdziesiąt ról i epizodów filmowych. W Teatrze Małym wyreżyserował pięć z czternastu dotychczas wystawionych sztuk: "Morderstwo w hotelu", "Trzy razy łóżko"," Kukła", "Dał Ci Bóg koniec wojny w prezencie..." oraz "Wydmuszka". Występuje na deskach Teatru Małego w spektaklu "Emigranci" S. Mrożka, w którym wciela się w postać XX.

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}