W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister kultury zainaugurował nowy rok szkolny w szkole muzycznej w Stalowej Woli

03.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

Czterystu uczniów rozpoczęło 3 września nowy rok szkolny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Dzięki ponad trzymilionowemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczniowie będą kontynuować lub rozpoczynać naukę w nowo wyremontowanym budynku, który przeszedł kompleksową termomodernizację. W uroczystej inauguracji roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

„To projekt przełomowy dla polskiej kultury”

Podczas uroczystości inauguracji roku szkolnego wicepremier Piotr Gliński podkreślił że stalowowolska szkoła jest jedną z pierwszych, które zakończyły inwestycję w ramach programu termomodernizacji szkół artystycznych. Minister kultury zaznaczył, że jest to projekt  „przełomowy dla polskiej kultury”.

- Jego budżet to ponad 0,5 mld zł - na remonty szkół artystycznych, to pierwszy taki program w historii Polski. W 4/5 składają się na niego fundusze europejskie, a 1/5 to budżet państwa. Dzięki temu w programie jest 140 szkół i 180 obiektów. Często są to budynki zaniedbane lub zabytkowe, ale w słabej jakości – dodał prof. Gliński.

Minister podkreślił, że każda szkoła dzięki termomodernizacji zaoszczędzi średnio ok. 60 proc. na rachunkach za energię.

- Dzięki tym inwestycjom podnosimy warunki pracy, korzystają z tego uczniowie, pedagodzy, wszyscy. A dodatkowo mamy czystsze powietrze - mówił.

Program termomodernizacji przewidziany jest na lata 2017-21, ale - jak podkreślił wicepremier Gliński - jego realizacja idzie bardzo sprawnie. 20 proc. szkół już zrealizowało swoje inwestycje, w kolejnych 20 proc. placówek termomodernizacja jest na ukończeniu.

- Od początku naszych rządów zwiększyliśmy środki na kulturę o ponad 30 proc. – podkreślił prof. Gliński.

Wicepremier przypomniał, że MKiDN rozpoczyna też wypożyczanie najlepszym polskim muzykom „najwyższej klasy instrumentów” z Kolekcji Instrumentów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W tym roku powołaliśmy także dwa wielkie konkursy muzyczne. Właśnie odbywa się konkurs chopinowski na instrumentach z epoki. Zainwestowaliśmy ponad 3 mln zł w organizację tego konkursu. A drugi to konkurs im. Szymanowskiego w Katowicach - dodał prof. Gliński.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Stalowej Woli

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Stalowej Woli powstała w 1966 r. , a w 1975 r. utworzono Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia.  Nauka w szkole odbywa się w dwóch cyklach nauczania: czteroletnim oraz sześcioletnim. Uczniowie mogą kształcić się w grze na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, gitarze, wiolonczeli, kontrabasie, trąbce, klarnecie, saksofonie i flecie. Rocznie kształci się w niej 400 uczniów.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Stalowej Woli jest jedną z 139 placówek w całej Polsce objętych projektem kompleksowej termomodernizacji. Od początku kwietnia br. uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i pracownicy szkoły korzystają z odnowionego budynku. W ramach inwestycji placówka została docieplona, a wszystkie okna, drzwi oraz grzejniki zostały wymienione. Dzięki zmianie źródeł światła na energooszczędne rachunki za energię zmniejszyły się o kilkadziesiąt procent.

Projekt termomodernizacji

„Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” to największy systemowy program termomodernizacji w Polsce w budynkach użyteczności publicznej finansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W sumie w latach 2017-2021 zmodernizowanych zostanie 189 budynków należących do 139 publicznych placówek szkolnictwa artystycznego (szkoły muzyczne, szkoły plastyczne, szkoła baletowa, bursy) na terenie całego kraju, głównie w małych i średnich miejscowościach. Długofalowym efektem programu jest stworzenie bezpiecznego i zdrowszego otoczenia dla ok. 31 000 dzieci i nauczycieli. Dodatkowym, choć istotnym skutkiem programu będzie oszczędność energetyczna, co pozwoli zmniejszyć koszt utrzymania placówek. Ponadto otoczenie po modernizacji uzyska nowe walory estetyczne i użytkowe, a uczniowie i nauczyciele będą mieli przyjemniejsze warunki do nauki i pracy.

 

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}