W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Narodowe we Wrocławiu będzie państwową instytucją kultury

30.11.2021

- Państwo polskie w jeszcze większym zakresie powinno brać odpowiedzialność za swoje wiodące instytucje kultury i muzea. Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest drugim muzeum narodowym, a trzecim w ogóle, po Muzeum Narodowym w Lublinie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które przechodzi w stu procentach pod opiekę państwa – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński we Wrocławiu podczas uroczystości podpisania aktu przekształcenia wrocławskiego Muzeum Narodowego w państwową instytucję kultury. W imieniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego umowę podpisał marszałek Cezary Przybylski.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu będzie państwową instytucją kultury, fot. Danuta Matloch

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które do tej pory było współprowadzone przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 1 stycznia 2022 r. będzie instytucją narodową, prowadzoną samodzielnie przez resort kultury.

Ta zmiana jest wyrazem docenienia promocji kultury w tym miejscu. Polska zasługuje na to, aby jej kultura była w znacznie większym zakresie otoczona opieką państwa. (…) Środki dotychczas przeznaczane na Muzeum Narodowe we Wrocławiu, będą teraz zwielokrotnione. Potrzeby w województwie dolnośląskim są bardzo szerokie, dlatego jestem przekonany, że będą to pożyteczne inwestycje -wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że działania związane ze zmianą statusu realizowane są etapami. Realizacją pierwszego z nich było wydanie 16 marca 2021 r. zarządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzisiaj mamy kolejny już, decydujący etap w procesie przekształcenia organizacyjnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ta współprowadzona dotąd placówka od 1 lutego 2022 r. stanie się w pełni narodową instytucją kultury. To przekształcenie jest efektem i wyrazem naszej wspólnej woli – zaznaczył wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział również większe wsparcie dla kultury w województwie dolnośląskim.

Cieszę się, że projektów w obszarze ochrony zabytków realizowanych w ramach programów ministerialnych i środków europejskich jest na Dolnym Śląsku coraz więcej. I będzie ich coraz więcej, bo w tym roku zwiększamy o 80 mln program ochrony zabytków w resorcie, a także powołujemy dwa nowe fundusze, które zostaną ogłoszone przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Będziemy mieli dodatkowe możliwości opieki nad zabytkami poprzez fundusze strategiczne – samorządowe, a także mamy w planach powołanie agencji rewitalizacyjnej, która będzie obejmowała obszar całego kraju. Będzie to agencja dysponująca funduszami nieporównywalnymi do tego, co było dotychczas – zapowiedział wicepremier Piotr Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że decyzja o przekształceniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w instytucję państwową jest spełnieniem marzeń wszystkich pracowników Muzeum, ale i ich poprzedników.

W ten sposób uwieńczone zostają trwające dziesięciolecia starania mojego poprzednika – dyrektora Mariusza Hermansdorfera. To dla nas jednocześnie zaszczyt, jak i ogromne wyzwanie. To wdzięczność i świadomość tego, że stajemy się już także nominalnie jednym z najważniejszych muzeów w naszym kraju – powiedział dyrektor Oszczanowski.

Dziękując Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za podjęcie trudu przeprowadzenia tego przekształcenia, dyrektor zapewnił, że Muzeum w dalszym ciągu będzie aktywnie wykonywać swoją misję kulturalną dla Wrocławia i Dolnego Śląska.

Dotychczasowy status Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Na mocy przeprowadzonej w 1998 r. reformy muzealnictwa w Polsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu trafiło pod kierownictwo Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Postanowieniem tym jedna z najprężniejszych placówek muzealnych w kraju utraciła status instytucji państwowej. Doprowadziło to do powstania różnic w prawach i możliwościach dotyczących zbiorów, dorobku naukowego, działalności wystawienniczej i wydawniczej oraz współpracy międzynarodowejtego muzeum w porównaniu z placówkami państwowymi o podobnym znaczeniu.

Błędną decyzję z 1998 r. częściowo naprawiła w 2005 r. umowa o współprowadzeniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podpisana dzisiaj umowa o połączeniu z dniem 1 stycznia 2022 r. obecnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu z państwową instytucją kultury - Muzeum Narodowym we Wrocławiu, umożliwi utworzenie i prowadzenie nowej już państwowej instytucji kultury pod dotychczasową nazwą. Zmiana statutu Muzeum Narodowego we Wrocławiu nastąpi 31 stycznia 2022 r.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}