W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Tatrzańskie będzie się rozwijać. Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Zakopanem

19.08.2022

„Muzeum Tatrzańskie od dwóch lat jest współprowadzone przez MKiDN. Z uwagi na rangę tej instytucji, państwo polskie wzięło za nią odpowiedzialność, by mogła się dynamicznie rozwijać” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem – jednym z najstarszych polskich muzeów, które w tym roku obchodzi jubileusz 133-lecia istnienia oraz 100-lecia powstania gmachu głównego, zaprojektowanego przez Stanisława Witkiewicza przy współpracy z Franciszkiem Mączyńskim.

Muzeum Tatrzańskie będzie się rozwijać. Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Zakopanem, fot. Danuta Matloch

Wskazując na doskonałą współpracę z dyrekcją i pracownikami Muzeum Tatrzańskiego, wicepremier Piotr Gliński podkreślił dynamiczną, sprawną i profesjonalną realizację projektów inwestycyjnych, w ramach których zostały już zakończone remonty prawie we wszystkich oddziałach Muzeum.

Obecnie powstaje dwunasty oddział Muzeum w Willi Palace, która została zakupiona przez MKiDN i miasto Zakopane we współpracy z marszałkiem. W tej chwili trwa adaptacja budynku na oddział Muzeum poświęcony upamiętnieniu czasu okupacji na Podhalu.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał, że rozważane są plany  powołania kolejnego oddziału – filii Muzeum Tatrzańskiego.

Myślimy także o dalszym rozwoju. Oglądaliśmy budynek, który być może zostanie zakupiony na potrzeby trzynastego oddziału w całości poświęconemu taternictwu i narciarstwu – dodał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że w Zakopanem wciąż znajdują się zabytki, które powinny znaleźć się pod opieką państwa polskiego, a instytucja taka jak Muzeum Tatrzańskie jest najbardziej do tego rekomendowaną, aby przejąć opiekę nad tego typu zabytkami.

Dziękując pracownikom i dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego za profesjonalizm i doskonałą współpracę, szef resortu kultury zapewnił, że MKiDN współprowadzi takie instytucje jak Muzeum Tatrzańskie m.in. po to, aby móc wspierać ich dalszy rozwój.

Muzeum Tatrzańskie – instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce, a jego historia sięga 1889 roku, tj. daty otwarcia pierwszej ekspozycji. W bieżącym roku instytucja obchodzi jubileusz 133-lecia istnienia oraz 100-lecia gmachu głównego, zaprojektowanego przez Stanisława Witkiewicza przy współpracy z Franciszkiem Mączyńskim.

Od 1 stycznia 2021 r. Muzeum jest instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie. Umowa, podpisana przez wicepremiera Piotra Glińskiego i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, została zawarta na sześć lat z możliwością jej przedłużenia.

Współprowadzenie Muzeum przez Ministra nie tylko podnosi rangę i znaczenie tej instytucji kultury na muzealnej mapie Polski, ale także zapewnia warunki do jej dalszego, bardziej dynamicznego rozwoju. Przykładem jest realizowany obecnie projekt pn. „Utworzenie Muzeum Palace”, w ramach którego na zakup historycznego budynku, będącego w czasie II wojny światowej siedzibą i katownią gestapo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację celową. Organizacja utworzenia Muzeum Palace realizowana jest z budżetu Województwa Małopolskiego i Funduszy Unii Europejskiej.

Muzeum Palace docelowo będzie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego poświęconym martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii. Obecnie trwają prace budowlane w budynku, wewnątrz są prowadzone odkrywki i odsłonięcia ścian budynku, posadzek, sufitów pod nadzorem konserwatorskim, prowadzone są badania historyczne i historyczno-architektoniczne, nadzory archeologiczne, badania kryminalistyczne polegające na zabezpieczaniu śladów biologicznych. Jednocześnie trwają prace nad kształtem wystawy stałej w Palace – pozyskiwane są eksponaty, dokumentowana jest historia mówiona, trwają także kwerendy i poszukiwania w terenie, mające na celu zgromadzenie wiedzy o okresie okupacji na terenie Podhala w czasie II wojny światowej.

Działalność Muzeum

Muzeum Tatrzańskie kolekcjonuje obiekty z zakresu: skał i minerałów, florystyczne i faunistyczne, etnograficzne – typowe dla Podhala, Spisza i Orawy, a także dzieła sztuki, grafikę, malarstwo, malarstwo na szkle, rzeźby i zbiory fotograficzne. Ponadto gromadzi literaturę tatroznawczą – w jego zbiorach znajduje się ok. 30 tys. woluminów. Obecnie, po dwuletnim remoncie budynku głównego, otwarta została pierwsza wystawa czasowa. „Malarstwo na szkle/czysta forma”, na której prezentowanych jest 250 odrestaurowanych z wielkim pietyzmem obrazów malowanych na szkle oraz kilkanaście prac polskich formistów.

Muzeum organizuje również i współorganizuje wydarzenia o charakterze patriotycznym i rocznicowym, takie jak wystawy plenerowe opowiadające np. historię kurierów tatrzańskich, lekcje edukacyjne przybliżające historie wojenne czy warsztaty skierowane do najmłodszych przygotowane w oparciu o historie rodzinne, pamięć i podkreślające tożsamość.

Filie Muzeum

Muzeum Tatrzańskie posiada 12 filii, z których obecnie czynnych jest 10. Są to: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, Willa Koliba, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Chałupa Gąsieniców Sobczaków, Dwór w Łopusznej, Galeria Kobierców Wschodnich. im Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Galeria Sztuki w willi Oksza, Galeria Władysława Hasiora, Zagroda Bafiów w Chochołowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze oraz Zagroda Sołtysów w Jurgowie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}